New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine
New Page 1

 

“GÜNEŞ ŞEHRİ”
SZEGED
 

İstatistiklere göre, Szeged, Macaristan’ın en çok güneş alan kenti. Bu yüzden, şehir “Güneş Şehri” olarak da anılıyor. Ama, çok sayıda kaplıcaya sahip olduğu için, buraya “Güneş ve Su Kenti” diyenler de var.

 

 

Macaristan’ın güney doğusunda, Sırbistan ve Romanya sınırlarına çok yakın bir noktada bulunan Szeged, ülkenin üçüncü büyük şehri. 170,000 nüfuslu Szeged, mimarî özellikleri yanında son derece aktif kültürel hayatı ve gastronomik zenginliği ile de çekici bir kent. Çeşitli şenliklerin, açık hava tiyatro gösterilerinin, fuarların, uluslararası sergilerin hiç eksik olmadığı Szeged’de, nefis bir balık çorbasının ya da ünlü “Macar Salamı”nın tadına bakabilir, “Paprika” diye adlandırılan kırmızı toz biberin lezzet kattığı yemekleri deneyebilirsiniz.

Heybetli Katedral

Mükemmel bir mimariye sahip bu sevimli şehrin ortasından Avrupa’nın balığı en bol nehirlerinden Tisza geçiyor. 1879’da nehrin taşması sonucunda Szeged büyük tahribata uğramış ve yeniden yapılandırılması zorunlu hale gelmiş. Şimdi, çok özel, güneş biçiminde tasarlanmış, son derece düzenli bir şehir plânına sahip.

Türkçe’deki adı “Segedin” olan Szeged genellikle Artnouveau ya da Neo-classique tarzda yapılmış binalarıyla modern bir Avrupa şehri karakterine sahip ve önemli bir turistik merkez. Şehrin en güzel meydanlarından birisi yeşil çatılı, gözetleme kuleli, sarıya boyalı belediye binasının bulunduğu Szechenyi Meydanı. Çeşmeler, heykeller ve çiçeklerle süslü bu davetkâr meydanda sürekli etkinlikler düzenleniyor.

Meydanın güneyindeki “Karasz utca” ise şehrin en ünlü caddesi. Szechenyi meydanından başlayıp Üniversite’ye doğru uzanıyor. Bir yaya yolu olan bu şık caddede ilerlerken karşınıza çıkan “Klauzal” ise klâsik süslemelere sahip şık bir meydan. Macar bağımsızlık lideri Lajos Kossuth’un bir heykeli de meydanı süslüyor. Damak zevkine düşkün olanlar için bu meydanda bir çok keyifli yer var. Bu arada, Roosevelt Meydanında, balık çorbasıyla ünlü Halaszcsarda’ya da mutlaka uğramalı.

Şehrin en ünlü yeri, üniversite binalarıyla çevrili “Dom ter”, yani “Katedral Meydanı” da bu bölgede. Her yerden görülen katedral, kahverengi- beyaz tuğlalarıyla Szeged’in tartışmasız en güzel yapısı. 1913-1930 yılları arasında yapılan, iki kuleli, görkemli katedralin cephesi mozaiklerle bezenmiş. Meydanın kuzey girişindeki müzikli saat çok özel, belli aralıklarla çanlar çalıyor, kuklalar harekete geçiyor. Yazın burada tiyatro ve opera günleri, folklor geceleri düzenleniyor. Katedral önündeki Ortaçağ kulesi Szent Dömötör, şehrin en eski yapısı ve manzarası müthiş; alt kısmı kare biçimli, üst katlarıysa sekizgen. Katedral yapılırken bu kuleyi yıkmayı düşünmüşler, ama bir mucize olmuş, yapı dinamitlere direnmiş. Sonuçta yıkmaktan vaz geçip, restore etmişler. Görkemli Ferenc Mora Müzesi ile Ulusal Tiyatro ise şehrin diğer özel yapıları. Ama, bir de “Reök Sarayı” var. “Art nouveau” tarzının güzel bir örneği olan bina “Tisza Lajos” bulvarı üzerinde bulunuyor ve su dalgalarından esinlenerek yapılmış farklı mimarisiyle hemen dikkat çekiyor.

Üniversite

Szeged’in son derece aktif olan Üniversitesi, Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biri. Üniversite mahallesi kimliği, rengi, karizması ile görülmeye değer. Albert Szent-Györgyi ise şehrin gurur duyduğu bir isim. 1930’lu yıllarda, Szeged Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Szent-Györgyi, C vitamini’ni bulup dünyaya armağan eden değerli bir bilim adamı ve 1937 Nobel Tıp Ödülü sahibi.

Şehirde gözden kaçmaması gereken yapılardan biri de “Yeni Sinagog”. “Art-Nouveau” stilindeki bina Avrupa’nın en büyük ve güzel sinagoglarından. Koca Kubbesini, beyaz güller ve mavi yıldızlarla süslü 24 sütun taşıyor. Yapıda hemen her stil kullanılmış: Kubbe Bizans, galerileri destekleyen sütunlar Roma, kemer Gotik, kubbenin dış kısmı ise Barok. Bu çeşitlilik göz alıcı bir bütünlük oluşturuyor. Szeged’de Yahudi nüfus azalmış olsa da, Sinagog aralıksız hizmet veriyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1