New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,

Suudi Arabistan ve Cezayir’den sonra, DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında da, İsrail’i tanıyacağız.

İsrail, Ortadoğu’da yer alan küçük fakat güçlü bir ülke. Bölgede etkin olan politik ve askeri gücünün yanında, ekonomi, ticaret, sanat gibi alanlarda da oldukça ileri düzeyde. Ülke olarak da, İsrail toprakları insanlık için çok özel bir konumda bulunuyor. Bu topraklar bir çok peygambere ev sahipliği yapmış, Yahudiliğin ve Hristiyanlığın doğuşuna tanık olmuş, Hz. Muhammed bu topraklarda göğe (miraç) yükselmiş.

1948 yılında kurulmuş olan İsrail Devleti, bu yıl 60. yıldönümünü kutluyor. İsrail topraklarında 60 yıldır süren kalkınma çabaları bugün de devam ediyor. Örneğin, 20. yüzyılın başlarında küçük bir yerleşimci köyü olan Tel Aviv, bugün gökdelenleri, çevre yolları, lüks mahalleleri ve görkemli mağazalarıyla modern ve cazip bir metropol. Tel Aviv’in siluetini oluşturan gökdelenlerin bazıları ise, Türk müteahhitlerinin eseri. İsrail’deki en büyük Türk inşaat firması olan Yılmazlar İnşaat Grubu’nun eserlerinden bazı örnekleri iç sayfalarımızda göreceksiniz.

Kudüs Şehrinin bölgedeki önemini tekrarlamaya gerek yok. Ama, herhalde İsrail’e gidip de
Kudüs’ü görmemek mümkün değil. Zamanın adeta durduğu, her üç semavi din için de kutsal sayılan bu kent, her köşesinde insanı farklı bir biçimde sarıp sarmalıyor. Ama İsrail’deki dini merkezler Kudüs ile de sınırlı değil. Örneğin, dünyaya yayılmış bulunan Bahai tarikatının merkezi de İsrail’in Hayfa kentinde bulunuyor.

DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısının hazırlanmasında “Yılmazlar İnşaat Grubu”nun çok büyük katkısı oldu. Ayrıca, Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği Başkatibi Amit Zarouk’un da yardımlarından yararlandık. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Eğer bir gün İsrail’e yolunuz düşerse, Tel-Aviv’i, Kudüs’ü, Hayfa’yı nasıl olsa görürsünüz. Ama sakın Lût gölünü de unutmayın. Dünyanın bu en çukur noktasındaki gölde, yoğun tuzun ve şifalı çamurların ötesinde, dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz farklı bir yaşam alanı var.
 
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1