New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

İSRAİL DEVLETİ 60 YAŞINDA
 
14 Mayıs 1948 tarihinde kurulmuş olan İsrail Devleti bu yıl 60. yıldönümünü kutluyor. Ülkedeki Yahudi topluluklarının ve yurtdışındaki Sionist hareketin temsilcilerinden oluşan “Ulusal Konsey”in üyeleri tarafından imzalanan “İsrail Devletinin Kuruluş Bildirgesi”nin, ülkenin ilk Başbakanı David Ben-Gurion tarafından okunmasının üzerinden tam 60 yıl geçmiş.

İsrail Devleti, yasama, yürütme ve yargı erklerinden oluşan ve kuvvetler ayrılığı ilkesine bağlı bir parlamenter demokrasi olarak kurulmuş. Cumhurbaşkanı, Parlamento tarafından basit çoğunluk yöntemiyle ve 7 yıllık bir süre için seçiliyor.

Yasama görevini üstlenen ve “Knesset” adıyla bilinen parlamento 120 milletvekilinden oluşuyor. Milletvekilliği seçimleri nisbi temsil ile yapılıyor ve seçimleri kazanan partinin lideri, Yürütme erkinin başı olarak, Cumhurbaşkanı tarafından Başbakanlığa atanıyor. Dört yıllığına göreve gelen hükümete parlamento dışından da bakan tayin edilebiliyor. Yargı erkinin bağımsızlığı da yasalarla güvence altına alınmış. Hakimler, özel bir kurul tarafından hazırlanan listeler üzerinden Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor ve 70 yaşına kadar görevde kalabiliyorlar.

İsrail’de oy verme yaşı 18. Seçimle işbaşına gelen en son hükümet (Mayıs 2006), Ehud Olmert Hükümeti. Ülkede 6 idari bölge var. Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar ve Parlamento Kudüs'te. Eskiden “Doğu Kudüs” ve “Batı Kudüs” olarak ikiye bölünmüş olan kentin Batı kesimi 1949 yılında İsrail’in Başkenti olarak ilan edilmişti. Ancak, Kudüs’ün tartışmalı bir kent olması nedeniyle, başkent olma işlevini Tel-Aviv kenti üstlenmişti. İsrail, 1967 savaşı- nın ardından tümünü kontrol altına aldığı Kudüs’ü 1980 yılında bütünüyle Başkent ilân etti. Ancak Kudüs’ün statüsü konusunda İsrail-Filistin anlaşmazlığı varlığını sürdürdüğü için yabancı ülke büyükelçiliklerinin bir çoğu bugün de Tel- Aviv’de bulunuyor.

Siyasi Partiler

İsrail’de, irili ufaklı bir çok siyasi parti var. 2006 seçimlerine tam 31 siyasi parti katılmış ve 10 siyasi parti “Knesset”te temsil edilmeyi başarmı ş. Bugünkü Başbakan Ehud Olmert, “Kadima” Partisinin lideri.

Ülkedeki belli başlı Siyasi Partiler şunlar:

Kadima Partisi: Lideri Ehud Olmert olan bu merkez partisi, 2005'te kuruldu. Parti programı- nın ana unsurları, işgal altındaki topraklardan çekilmek, serbest piyasa ekonomisi ve dini lobi gruplarının etkisini azaltmak. İşçi sınıfına ve Arab ülkelerinden göç eden Yahudiler olan Mizrahi topluluğuna hitap edebiliyor. 2006 seçimlerinden bu yana, Knesset’te 29 milletvekili var.

İşçi Partisi: İsrail’de “Labor-Meimad” olarak adlandırılan İşçi Partisi, en büyük iki siyasi partiden biri. 1948 yılından bu yana merkez sol çizgisini sürdürüyor. Lider Amir Peretz, bir büyük partinin başkanlığını yapan ilk Mizrahi. Başta asgari ücret ve sosyal güvenlik ödemeleri olmak üzere sosyal demokrat politikalar izliyor. Knesset’teki sandalye sayısı:19.

Likud Partisi: Eski Başbakanlardan Benyamin Netanyahu’nun liderliğ indeki Likud Partisi, serbest piyasa ekonomisini savunuyor ve güvenlik konularında sertlik yanlısı. Knesset’te 12 milletvekili var.

Shas Partisi: 1984 yılında Sefarad Baş Hahamı Ovadya Yosef tarafından kurulmuş. Bugünkü lideri ise, Eliyahu Yishai. Knesset’te 12 sandalyeye sahip.

Yisrael Beitenu Partisi: Genellikle Rusya kökenli lâiklerin bir araya geldiğ i bu parti de son seçimlerde 11 milletvekilliğ i elde etmiş. Lideri Avigdor Lieberman.

Arap Partileri: İsrail’de yaşayan Arapların kurmuş oldukları siyasi partilerden 3’ü de Knesset’te temsil ediliyor. Bu partiler: Hadaş (3 milletvekili), National Democratic Assembly (3 milletvekili) ve United Arab List-Arab Renewal (4 milletvekili)

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1