New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

İSRAİL’İ EN İYİ BİLEN TÜRK
AHMET REYİZ YILMAZ

 
Ahmet Reyiz Yılmaz, 40 yaşında, Rize’li bir Türk işadamı. Anadolu Üniversitesinde gördüğü iktisat eğitimini daha sonra ingiltere’de tamamlamış. Çok genç yaşta gittiği israil’de uzun yıllar işinin başında bizzat bulunarak, hem firmasının olağanüstü başarılı olmasına katkıda bulunmuş, hem de dilini de öğrendiği bu ülkeyi içinde yaşayarak tanımak fırsatını elde etmiş.
 
 israil’de büyük bir ciddiyetle sürdürdüğü iş yaşamını, yıllardı r kurduğu dostluklarla de pekiştiren Yılmaz’ın, ülkedeki etkisi ve açamayacağı kapı olmadığı gibi bir izlenim vermesi insanı şaşırtıyor. Zaten, Yılmaz’ı n ilgisi kendi alanı olan inşaat sektörü ile sınırlı kalmamış. Bölgede barışın sağlanması konusu başta olmak üzere israil- Türkiye ilişkilerinin her yönden gelişmesi gibi hususlarda da çabalar harcayan Yılmaz, giderek Ortadoğu konusunda uzman bir isim haline gelmiş. Yılmaz, bu niteliği ile bir konferanslar veriyor ve seminerlere konuşmacı olarak katılıyor. 1996 yılında israil-Türk Müteahhitler Birliği’ni kuran ve ilk başkanlığı yapan Yılmaz, ayrıca TOBB ile birlikte, Gazze’nin yeniden yapılandırılması projesinin organizasyonunda yer almış.
 
 Ortadoğu konusunda özgün düşüncelere sahip olan Ahmet Reyiz Yılmaz, çok iyi tanıdığı bu coğrafyada istikrarın bir türlü sağlanamamış olmasını üzüntüyle karşılıyor ve “başta Amerika politikaları olmak üzere, israil’in mevcut politikalarının da bölgeyi endişe verici bir sürece taşımakta olduğunu” ifade ediyor. “israil’in güvenlikle ilgili endişelerinin” anlayışla karşı- lanması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, bu süreçte Türkiye’nin beklentilerinin yeteri kadar dikkate alınmadığını, bunun da ABD’yi ve israil’i yalnızlığa sürüklediğ ini belirtiyor.
 
 Ahmet Reyiz Yılmaz, iran’ı, edindiği nükleer güç ve teknolojik gelişim ile bölgede bir tehdit unsuru olarak görüyor ve Çin’den destek gördüğünü belirtiyor. Gelecekte, iran, Çin ve Rusya’nın bir ittifak oluşturması halinde, bunun hem bölgesel bir güvensizlik ortamı yaratacağı, hem de Türkiye’ye zarar vereceğ i görüşünde olan Yılmaz, bu gibi risklerin ancak Türkiye’nin katkısıyla bertaraf edilebileceğ i görüşünü savunuyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1