New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

İSRAİL’DE SPOR

 
 
İsrail’de geniş halk kitleleri için su sporları ve sualtı dalışları en gözde faaliyet alanları. Ülkede 50 000’den fazla lisanslı sualtı yüzücüsü var. Bu rakam, ülke nüfusu açısından dünyadaki en yüksek oranı gösteriyor. Ayrıca, Rüzgâr sörfü ve kano sporları da oldukça yaygın. Zaten, israil, olimpiyat oyunları tarihindeki tek altın madalyasını da Rüzgâr sörfü dalında elde etmiş: 2004 Atina Olimpiyatlarında, Gal Fridman bu dalda altın madalyayı ülkesine kazandırmış. Daha önce, 1996 olimpiyatlarında da bronz madalya kazanmış olan Fridman’dan başka, 2000 olimpiyatlarında Michael Kolganov’un “Kano” dalında kazandığı bir bronz madalya daha var.
 
Herkesin gözdesi futbol dışında, Tel Aviv yakınları ndaki Ramat-Hasharon’da bulunan israil Tenis Merkezinde yılın her döneminde ulusal ya da uluslararası karşılaşmalar yapılıyor. Bugüne kadar 4 isralli tenisçi ATP ve WTA sıralamalarında ilk 30’a girmeyi başarmış. Öte yandan, Cesare ve Ga’ash’ta golf sahaları var. Hermon Dağı ise kayak merkezi. Judocular ise Barcelona ve Atina’da gümüş ve bronz madalyalar kazanmışlar.
 
Takım sporlarında en popüler olan dallar ise futbol ve basketbol. Özellikle basketbolda kazanılan uluslararası başarılar hem Tel Aviv’in “Maccabi” kulübünü bir Avrupa markası haline getirmiş, hem de 1978, 1981 ve 2001 yılları nda Avrupa fiampiyonluğ unu israil’e kazandı rmış.
 
Futbol’da ise israil’in en büyük uluslararası başarı sı 1970 yılında Dünya Kupasına Finallerine katı lmak olmuş. Kulüpler düzeyinde de Hapoel Futbol takımının 2002 yılında Chelsea ve Parma gibi devleri yenerek UEFA kupası çeyrek finalisti olması hâlâ unutulmuyor. israil’in yetiştirdiğ i en büyük futbol yıldızları arasında, Liverpool’un eski oyuncusu Avi Cohen, Belçika ve ingiltere liglerinde oynamış olan Ronny Rosenthal, ve bir dönem Fenerbahçe’de de oynamış olan Haim Revivo’nun adları sıralanıyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1