New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1
 
 
BAYRAK, DAVUT YILDIZI, MENORA

 

İsrail bayrağı, hem biçim hem de renk olarak yahudi erkeklerin dua ederken kullandığı ya da sinagogda gelin ve damat üzerine gerilen, beyaz üzerine mavi çizgili, “tallit” adı verilen şaldan geliyor. Davut Yıldızı’nın (Davut Kalkanı) rengi de mavi.

Devletin resmi amblemi ise Yedi Kollu fiamdan (Menora). Menora, Kudüs’te bulunan Kral Salomon tapınağındaki başlıca kült objelerden biri imiş. Geçen zaman içinde hemen her yerde ve çok değişik biçimlerde yahudi kültürel mirasının sembolüne dönüşmüş. Menora’yı, Roma’daki Titus anıtında, antik paraların üzerinde ya da tarihi sinagogları süsleyen mozayiklerde kolayca görmek mümkün.

Menora’nın kökeni konusunda çok sayıda varsayım mevcut: Kimilerine göre antik çağlardan beri bilinen “moriah” adlı bitkiden geliyor. Kimilerine göre Hz Musa'nın Sina Dağı'nda gördüğ ü yanan çalıyı simgeliyor. Bazıları için kol sayısı, haftanın yedi gününü temsil ediyor, bazıları içinse yaradılış süresini ya da Sina Dağı'nda On Emir’in alınışı arasında geçen yedi haftayı gösteriyor. Bu varsayımlar/ inanışlar arasında, şamdanın “aydı nlanmayı”, “antik dönemde bilimin yedi ana temelini”, “Ortaçağda yedi gezegeni”, “hayat ağacını”, kolları arasındaki eşit uzaklığınsa “adaleti” simgelediği gibi unsurlar var.

Davut Yıldızı ise bayrağın yanısıra İsrail devletinin bütün organlarının ve bir yardım kuruluşu olan Kızıl Siyon Yıldızı’nın da simgesi. Hristiyanlığın Haç’ına tekabül ediyor. Bu konuda da değişik inanışlar var: Biri düz biri ters içiçe geçmiş iki eşkenar üçgenden oluşan altı köşeli yıldız, Süleyman’ın mührü ve Allah’ın en büyük adını temsil ediyormuş. Aslında bu şekil çok değişik yüzyıllarda birbiriyle ilgisi olmayan topluluklarda bereket ve güç sembolü olarak görülmüş. Yahudiler altı köşede İbrahim, İshak, Yakup, Musa, Harun ve Davud Peygamberlerin isimlerinin yazılı olduğuna inanıyor. Yıldızın bulunduğu yere şeytanın ve kötülüklerin giremediği inancı da var.
 

 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1