New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

TEL AVİV

 
 
Tel Aviv 100 yıl önce Yafa’nın kuzeyinde kuş uçmaz kervan geçmez bir dizi kumuldan ibaretmiş. İbranice anlamı “bahar tepesi”. 1800'lerin başında Avrupalı zengin Yahudiler Yafa'dan portakal bahçeleri satın almaya başlamışlar. 1909 yılında 60 kadar aileyle kurulmuş olan Yahudi mahallesi Ahuzat Bayit, bir yıl içinde Tel Aviv adını almı ş. Mahalle büyümüş, yeni mahalleler eklenmiş, aldığı çok yoğun göçle kocaman bir şehre dönüşmüş ve ülkenin Yahudi koloni merkezi olmuş. David Ben Gurion, 1948’te İsrail Devletini burada, Tel Aviv’de ilan etmiş.
 
 Doğu Avrupa’dan, Sovyetler Birliğinden, Yemen’den ve Almanya’dan gelenlerle hızlanan bu göç, nüfusun aşırı şekilde artmasına ve acil konut ihtiyacına yol açmı ş. fiehir Avrupa mimari anlayışı ile tasarlanmış. Göçmenler arasında çok sayıda Alman mimarın oluşu, değişik akımlardan etkilenilse de, yapılanmada Bauhaus ekolünün baskın olması sonucunu getirmiş. Yapım çalışmaları nda iklimsel özellikler ve işlevsellik dikkate alınmış. Beyaz ve pastel tonlarda cepheler, küçük pencereler, geometrik şekiller, akşam saatleri için herkesi alabilecek balkonlar ve teraslar, sütunlar üzerinde yükselen binalar.. Hepsi Akdeniz’in ve çölün sıcağından korunmak, ışığı yansıtmak, serinleyebilmek üzerine. En güzel örnekler Rothschild, Dizengoff ve Bialik caddelerinde. Cephelerde kullanılan renkler nedeniyle Tel Aviv’e “Beyaz fiehir” deniyor. Hep bir örnek, 4.000 kadar Bauhaus tarzı bina varmış. Çoğu yıkılmış ya da harap durumda olsa da kalanlar aslına uygun şekilde restore edilmiş. TEL AVİV fiehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde.
 
Shalom kulesi, bir zamanlar Orta Doğu’nun en yüksek kulesiymiş. Diaspora Evi ise, dünyanın her tarafına yayılmış yahudilerin tarihini yansıtan bir müze. Avrupa’dan, Amerika’ya, Çin’den Asya’ya, Afrika’ya, Hindistan’a dek her ülkedeki sinagogları n maketlerini görmek mümkün. Kuzeyde Ganey Yehoshua bahçeleri var; Yarkon ırmağı kıyılarındaki eğlence yerlerinin en canlısı.
 
 
Tel Aviv bütün ülkenin eğlence merkezi. 20’yi aşkın müze bulunuyor. Tiyatrolar, opera, müzik klüpleri, restoranlar, cafeler, barlar, dans, sinema, romantik geceler, lunapark, kapalı çarşılar, modern alışveriş merkezleri, kongreler, festivaller, seminerler.. fiehir, aktif bir ticaret merkezi. Ben Gurion havalimanı da göz alıcı bir sadelik içinde; asimetrik ayrıntılar ve kocaman kolonları ile.
 
 Akdeniz kıyısındaki, 390 bin nüfuslu Tel Aviv’de, daracık, gölgeli sokaklarla sahile iniliyor. Yamaçlarda rengarenk evler var. 14 km uzunluğundaki boydan boya kumsal plajlarda her türlü su sporunu yapmak mümkün. Lüks oteller peş peşe sıralanıyor. Mayolarıyla yollarda dolaşanlar, şehre tatil kasabası havası veriyor. Ulaşım sorunu yok; her yere yürünebiliyor. Deniz ürünleri hayli revaçta. Fiyatlar çok uygun, feast food tarzı yerler bulmak da mümkün. Son derece güvenli bir şehir. Gece hayatı imrenilecek bir canlılıkta. Gençliğin kalbinin attığı sahil şeridinde eğlenceler sabahlara kadar sürüyor.
 
 ‹srail’in bu en modern şehrinde ve genelinde, Türk olmak hiç fena bir şey değil. İsrailliler Türklere karşı son derece sıcak davranıyorlar. Zaten, Osmanlı ile yaşanan uzun bir ortak geçmiş ve Türkiye’den göçmen olarak gelen Yahudilerin yaydığı olumlu bir imaj var ve İsrailliler de tatil için Türkiye’yi sık sık ziyaret ediyorlar. Türkiye’den göçedenler sayesinde, Türkçe konuşanların sayısının da azımsanmayacak bir oranda olduğu söylenebilir.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1