New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

 

Akka, Hayfa'nın eski bölümü. Tıpkı Yafa-Tel Aviv örneğinde olduğu gibi, o da Hayfa’ya biraz uzaktan bakıyor, ama Yafa’ya oranla daha iyi korunmuş durumda ve adeta bir açık hava müzesi gibi. Bir Yahudi şehrinden çok, Haçlı, Memlük, Eyyübi, Osmanlı şehri gibi görünüyor.

fiehirde, Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser var: Başta kale ve tüm ihtişamı ile Cezzar Ahmet Paşa külliyesi olmak üzere, Saat kulesi, Bahriye Camii, Medrese, Sinan Paşa Camii.. Cezzar Ahmet Paşa’nın adını taşıyan cami renkli taşlardan, granit sütunlardan yapılmış, yeşil kubbeleri var. Kale surları içinde bir saray, hamamlar, hanlar, Türk pazarı, çarşılar ve Zeytuniye Camii bulunuyor. Kale, ingiliz mandası döneminde Yahudi direnişçilerin de kapatıldığı bir hapishaneye dönüşmüş. Bahailiğin kurucusu Bahaullah da burada tutulmuş bir dönem.

Akka aynı zamanda Haçlıların da merkezi. Kalenin alt kısmında Haçlılara ait kalıntılar, tüneller, gizli geçitler var; gotik tarzda, birbirine bağlı devasa büyüklükte sekiz bölümden oluşan. Bölümleri birbirine bağlayan yollar hala bozulmamış, taşlara işlenmiş zambak çiçekleri rahatlıkla görülebiliyor.

 
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1