New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
Acaba Türkiye’de Küba’yı görmek istemeyen biri var mıdır?
 
Karayipler denizinin bu en büyük adası, mükemmel iklim koşulları, ideal plajları, dünyaca ünlü puroları, serinletici kokteylleri, günlük yaşamın ayrılmaz parçası olan müziği ve insana keyif veren dansları ile gerçekten de çok çekici.
 
Küba yüzölçümü açısından küçük bir ülke sayılabilir. ABD’nin 50 yıla yakın bir süredir uyguladığı ambargo nedeniyle de ekonomisi zaman zaman sorunlar yaşıyor. Ama Küba halkı yine de direnmeye devam ediyor ve yaşam sevincini kaybetmiyor. Bazı yazarlara göre, “Küba fakir ama neşeli bir ülke”.
 
Küba’da sağlık ve eğitim hizmetleri herkes için öncelikli ve parasız. Örneğin, ekonomik zorluklar nedeniyle motorlu taşıt ithalatını çok kısıtlı sayıda gerçekleştirebilen ülkede, ambülanslar son model, ama bakan arabaları eski. Tıp alanında çok ilerlemiş oldukları için Venezuela’ya doktor gönderip, onların maaşları karşılığında petrol ithal ediyorlar. Bir çok ülkeden fakir öğrenciler parasız üniversitelerde eğitim görmek için Küba’ya gidiyor. Öte yandan, spora verilen önem sayesinde, 11 milyon nüfuslu Küba’dan, sporun her dalında dünya ve olimpiyat şampiyonları, ünlü rekortmenler çıkıyor.
 
Bazıları için de, Küba, Fidel’in, Che’nin ve Raul’un ülkesi. Devrimin ardından Küba’nın başına geçen Fidel Castro, 49 yıl gibi uzun bir süre iktidarda kaldıktan sonra, geçen yıl sağlık nedenleriyle ve kendi isteğiyle Başkanlıktan çekilip, görevi kardeşi Raul Castro’ya devretmişti. Devrimin çekirdek kadrosundan olan ve Che Guevara’yi Fidel ile tanıştıran Raul Castro halen devlet başkanı. Che ise çoktan devrimcilik simgesi olmuş, bir çoklarının gözünde efsaneye dönüşmüş bir şahsiyet.
 
İşte, DİPLOMAT ATLAS Temmuz sayısında bu ilginç ülkeyi okuyucularına sunuyor. Bu sayıyı hazırlarken, Ankara’daki Küba Büyükelçiliğinin yoğun işbirliğini elde etmek bizleri çok mutlu etti. Büyükelçi Ernesto Gomez Abascal’ın ve Birinci Sekreter Alejandro Simancas Marin’in katkıları bize çok fayda sağladı. Türkiye’den Küba’ya gidebilmek için uzun bir yolculuk yapmak gerekse de, kökenleri Avrupa’ya, Afrika’ya ve Asya’ya kadar uzanan bu mutlu halkı tanımak, onlarla birlikte şarkılar söyleyip dans etmek için bunu göze almaya değer.
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1