New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

BİR YAŞAM TARZI
PURO

 
İnsanın doğayla ortak yapımı olan puro, aslında bir yaşam biçimi, bir sanat, bir kültür. Estetik, tutku ve çoğu zaman da statü üzerine kurulu bir seremoni.
 
Satın alınmasından kesimine, içilmesinden saklanmasına kadar bir ritueli olan, aksesuarları nın bile ayrı bir önemi bulunan puro, Küba için başlıbaşına bir kültür ve görgü konusu. Eskiden sadece burjuvalara has olan puro bugün farklı kökenlere ve sınışara da hitap ediyor, çok yaygın ve artık kadınlar da içiyor. Ancak, Küba’da kadınların kalın purolar içmesi hoş karşılanmıyor. ince sarılmış cigarillo’ları n kadınlara daha çok zerafet kazandırdığı söyleniyor. Kısacası, puro içmek bilgiye dayanıyor, zamanla öğreniliyor.
 
iyi Bir Puro... El sarımı iyi bir puro, bir sanat eseriyle eş tutuluyor. Satın alırken dikkat edilmesi gereken kriterler var; kullanılan yapraklar ve imalat kalitesi gibi. Elle mi yoksa makinayla mı sarıldığı, harmanın niteliği, sarma işçiliği, dış sargı yaprağının kalitesi, yaprağın cinsi, aroması, boyutları, tütünün rengi, sertliği, miktarı vs. Puro damak tadıyla ilgili olduğu için tercihler de çeşitlilik gösteriyor. şaraplar gibi purolar da aroma ve baharat farklılıkları ile değerlendiriliyor (acı, tatlı, baharatlı, odunumsu, kahvemsi vs).
 
iyi bir puronun özellikleri ana hatları yla şöyle: içilen mekanda kokusunun uzun süre kalmaması, damakta kalan tadın çabuk kaybolması, dış yüzeyinin düzgün ve kaygan olması, dokunulduğunda hafif bir yumuşaklık hissi vermesi, ucunun her tarafından eşit ve düzgün yanması. Gevşek sarılan purolar hızlı yanıyor, ısı kısa sürede artınca ağızda acı tat bırakıyor; çok sıkı sarı lanlarda ise duman çekimi zorlaşıyor, ve puro çok sık sönüyor. Hasta, yani yıpranmış puroların bile tedavi edilip içilebilir hale getirilmesi mümkün.
 
Puronun günün hangi saatinde içileceği bile önemli; boyutları, kalınlığı ve sertliği de bunu belirliyor. Sert puro, yüksek katran ve nikotin içeren yapraklar anlamına geliyor. Bu bir keyif işi olduğu için akşam yemeği sonrasında, kahve eşliğinde içilen sert bir puro, sabah saatlerinde aynı keyfi vermeyebiliyor. Hafif içimli puroları bulunsa da, Küba deyince akla sert, ağır purolar geliyor. Zamanında tüketilmeyen puro ise kuruyor, içimin keyfi kaçıyor. Bu arada puro içme adabı çok önemli. Asla yapılmaması gerekenler: Aç karnına içmek, ucunu dişle koparmak, içerken ısırmak, başkası nın purosunu yakmak, dumanı çok hızlı ve sık aralıklarla çekmek, puroyu kül tablasına bastırarak söndürmek, dumanı içe çekmek, sigara gibi sık içmek, puroyu yarım saatten daha fazla sönük tutmak, külün kendiliğinden dökülecek kadar uzaması nı beklemek...
 
Puronun kaynağı, kurumuş tütün yapraklarının dumanını bir çubukla içlerine çeken yerliler. ispanyol sömürgeciler bundan ilham alarak üretmişler puroyu. Tütün ticareti Küba’da 1580’ den itibaren başlamı ş ve 1700’lerde ülkenin başlıca 43 ihraç ürünü haline gelmiş.
 
Uzmanlar, Küba purolarının tat anlamı nda çok kaliteli olduğunu, aromatik olarak da son derece çeşitlilik gösterdiğini söylüyorlar. Tütün üretilen beş bölge var: Oriente, Remedios, Partidos, Semi Vuelta et Vuelta Abajo. Tütüncülük için en elverişli iklim koşullarına sahip Pinar del Rio bölgesi son derece verimli topraklara sahip. En pahalı purolarda kullanılan en iyi tütün, Vinales vadisinde, La Vuelta Abajo’da, San Juan y Martinez ovalarında yetişiyor: Ürün, Havana’daki puro yapım yerlerine ulaşmadan önce yine aynı bölgedeki San Luis’de fermantasyon işlemine tabi tutuluyor.
 
Puroculuğun kendine has bir terminolojisi var. Örneğin puroyu saran işçiye torcedor, tütün ekenlere veguero, puro kutularını ve bantlarını resmeden, süsleyen kişiye vista deniyor. Puro fabrikalarını gezmek, nasıl yapıldığını izlemek, hele de bu fabrikaların tarihi özelliklerini öğrenmek ayrıca heyecan verici. Temmuz-ağustos ayında öküzlerin çektiği sabanlarla tarlalar sürülüyor. Tütün eylülde ekiliyor, ocaktan itibaren de elle, yaprak yaprak toplanıyor. Yapraklar casas del tabaco denen ahşap hangarlarda 50 gün kadar kurutuluyor. Sonra balyalanı p palmiye ağacı kabuklarına sarılarak 6 ayla 2 yıl arasında bekletiliyor. Tütün çok iyi kalite bile olsa yetersiz veya özensiz kurutma, ya da bekletme safhalarındaki aksamalar kalite kaybına yol açabiliyor. Bekletilmemiş tütün, mide bulandı- rıyor.
 
Habanos Havana, bütün dünyaca ünlü purolardan birine ismini vermiş: Habanos. 20.yy başında Londra kulüplerinde, elit çevrelerde rağbet görürmüş Habanos. Fidel Castro iktidara gelince millileştirilmiş. Günümüzde, Amerikan ambargosu nedeniyle kendine ancak Avrupa pazarlarında yer bulabiliyor.
 
Yılda, yaklaşık bin farklı çeşitte puro üretiliyor. Habanos da bütün purolar gibi ısı değişikliklerine tahammülsüzlük gösteriyor. Özel kutularda saklanıyor. içmeden önce havalandı rmak yeterli. En ünlü Habanos markaları ise Cohiba, Romeo y Julieta, Montecristo, ve Partagas.
 
Cohiba, devrimden sonra, devlet girişimiyle ortaya çıkan yeni bir marka. Başlangıçta resmi konuklar için düşünülmüş. Dünyada ispanyollardan sonra en çok sigara tüketen Fransızlara göre bu marka, kalite olarak 1 numara. Habanos’un en prestijli markalarından. 1980’lerin başında bir dünya markası olarak ticarileşmiş. Cohiba, ispanyollardan önce Küba’da yaşayan Tainos yerlilerinin tütün yaprakları rulosuna verdikleri isim. Yapraklarının üçlü fermantasyondan geçirilerek puroya daha zengin bir aroma, hatta tatlı lığın verildiği tek Habanos markası.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1