New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

KÜBA’NIN ATEŞ SUYU
ROM

 
Küba’da rom temel bir ihtiyaç maddesi, gündelik hayatın parçası ve çoğunlukla müziğe eşlik ediyor.
 
Küba’ya özgü kokteyller çok leziz. Havanın sürekli sıcak oluşu serinleme ihtiyacını öne çıkarınca zengin bir kokteyl kültürü doğmuş: Mojito, Pina Colada, Daiquiri, Cuba Libre, Cuba Bella, Bello Monte, Cubanito, Mulata, El Presidente, Mary Pickford, Zombie gibi kokteyller hayli revaçta. Hepsinin ortak özelliği içlerinde rom ve bolca buz olması. Mojito,limon suyu, nane, soda ve esmer toz şeker eklenerek, Pina Colada ananas suyu ve hindistan cevizi sütü ile, Cuba Libre rom ve Coca Cola karıştırılarak, Daiquiri ise şeker, limon suyu ve Marachino (kiraz likörü) ilave edilerek, Cuba Bella da nar şurubu, nane likörü ve limon ile hazırlanıyor.
 
Küba’nın 1 numaralı kokteyli Mojito’nun yapılışındaki püf noktası şu: Bardağı n içine önce toz şekeri, sonra da taze nane konuyor. Havan eli ile bu karışım ezilerek nane kokusu şekere geçiriliyor. Sonra limon suyu eklenip karıştırılıyor ve buz ilave ediliyor. Ardından da soda ve rom konarak karıştırılıyor.
 
Rom, şeker kamışından yapılan milli bir içki. fieker kamışı da Karayipler ve Orta Amerika'da ana tarım ürünü. 16.yüzyılda bölgede şeker kamışından üretilmeye başlanan tafia adlı bir içki, rafine edilmemiş bir tür rom olarak anlatılıyor. Bu içki, korsanların yaralarını dezenfekte eder, baş ağrısını geçirir ve savaşmak için cesaret verirmiş. 19.yy sonunda Küba romu Fransız konyağı kadar meşhur olmuş. Kankan eşliğinde Paris kabarelerini ve bütün Avrupa’yı fethetmiş. Kendi ülkesinde ise dansa, kutlamalara, acıya, gerillaların dinlenme anlarına ve şeker kamışı tarlalarında çalışanların tesellisine eşlik etmiş. Zamanla Avrupa’dan bu bölgeye yerleşen göçmenler çeşitli damı tma yöntemleri getirmişler.
 
ROM NASIL YAPILIR
 
Rom yapmak için şekerkamışının suyu ya da şekerli posası mayalandırılıyor. Bu karışıma vanilya, kuru üzüm gibi aroma ve tat verici malzeme ekleniyor. Bakır imbiklerde ya da rafinerilerde damıtılı- yor. Daha çok tüketilen beyaz rom en az altı ay çelik tanklarda dinlendiriliyor. Kahverengi rom ise içi iyice yakılmış eski meşe fıçılarda bekletiliyor. Gerekli renk tutturulamazsa içine karamel konuluyor. Yıllanmış, kaliteli bir rom iyi bir konyağa eşdeğer.
 
En kaliteli rom ürünleri olarak Havana Club, Ron Santiago ve Ron Varadero’nun adları geçiyor. Küba'nın yeni ünlü rom markası olan Havana Club, Giraldilla logosunu taşıyor.
 
Rom dışında, yerel bira (cerveza) tüketimi de hayli fazla. Hatuey (Kabile fiefi), Cristal ve Bucanero, Mayabe, Tinima en tanınmış markalar. Likör üretimi de yaygın (çikolata, nane, muz, ananas, kiraz..) Küba’da kahve şekerli servis ediliyor. Sütlü kahve ise sadece kahvaltıda içiliyor.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1