New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

YAŞAM KALİTESi ve
EKONOMİYE KATKI

 
Küba’da spor günlük hayatın bir parçası, adeta bir halk kültürü öğesi. Çünkü beraberinde yaşam kalitesi ve sağlık getiriyor. Spor yapmak, Devletçe de teşvik ediliyor. Devrim yıllarında “Spor yapmak halkımızın hakkıdır” ilkesini benimseyen yönetim, bu ilkeyi bugün de canlı tutuyor.
 
 
Küba’nın ulusal sporu beyzbol. Başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkede futbol nasıl yaygınsa, Küba’da da beyzbol o kadar popüler. Ama, Kübalılar genelde sporun her türlüsünü seviyorlar ve katılıyorlar. Ülkede spor erken yaşlarda başlıyor. 4 yaşındaki çocuklar dahil, halkın spora kitlesel katılımı sağ- lanıyor. Zaten spora ayrılan bütçe, neredeyse kültür ve bilime ayrılan bütçe ile eşdeğer. Bu nedenle, sporun altyapısı çok sağlam. Başarılı ve yetenekli gençler de, bu kitlesel katılımdan ve disiplinli düzenden çıkıyor. Özellikle vücut gelişimi, devrim değerleri ve ideallerle paralellik kurularak hayli önemseniyor. Ülkede 30 bin dolaylarında kültür-fizik eğitimi veren profesyonel eleman var.
 
Küba dünya çapında bir sportif güç. Ülkenin küçük yüzölçümüne ve mütevazi ekonomik gücüne bakı ldığında insanı şaşırtan başarılar elde ettikleri görülüyor. Özellikle, atletizm, boks, beyzbol ve voleybolda durum oldukça parlak. Aldı kları ücretler son derece mütevazi olsa da, Küba’da üst düzey sporcu olmak oldukça saygın bir konum. Bu sporcular neredeyse kral muamelesi görüyorlar ve geçici sözleşmelerle başka ülkelerde çalı- şabiliyorlar: italya’da voleybol, Arjantin’de basketbol; Fransa’da ya da Macaristan’da hentbol kulüplerinde görevli sporcular var. Tıpkı Türkiye’de de yüksek atlama antrenörlüğü yapan Guillermo de la Torre gibi. Antrenör de la Torre, halen 2m45 ile dünya rekorunu elinde bulunduran yüksek atlama şampiyonu Javier Sotomayor’un hocası. Hükümet, spor için gereken parasal desteği karşılamak amacıyla dört bir tarafa (100 kadar ülke) yaklaşık 600 antrenör ve 15 bin spor teknisyeni göndermiş. Bu elemanların hizmeti önemli bir gelir kaynağı ve ülke ekonomisine değerli bir katkı.
 
Küba’da, her belediyede ve her üniversitede spor merkezleri bulunuyor. Sokaklarda ya da parklarda tüm halkın kullanımına açık tesisler var. Küba’lı sporcuların uluslararası organizasyonlara katılım sayı sı oldukça yüksek.
 
Küba’nın dünyaca ünlü, olimpiyatlarda altın madalya kazanmış, ya da dünya şampiyonu olmuş sporcularından bazıları şunlar: Atletizm: Alberto Juantorena Danger, Ana Fidelia Quiroz Moret, Anier Garcia Ortiz, Rafael Fortun Chacon, Javier Sotomayor Sanabria, Ivan Pedro Soler. Beyzbol: Antonio Pacheco Masso, Conrado Marrero Ramos, Omar Linares Izquierdo, Orestes Kindelan Olivares. Boks: Eligio Sardinas Montalvo, Felix Savon Fabre. Ama olimpiyatlarda ilk altın madalyayı, 1900 yılında, eskrim dalında Ramon Fonst Segundo almış.
 
Kübalı sporcular, bu yıl Pekin’de yapılacak olan Olimpiyatlarda madalya toplamak için yoğun çalışmaları nı halen sürdürüyorlar. Geçenlerde ispanya’da yapılan kapalı salon yarışmalarında, 3 adım atlama dalında bayanlar dünya şampiyonu olan atlet Yargelis Savigne, Küba’nın Pekin’deki madalya umutlarından sadece biri.
 
Beyzbol: Bir Numara
 
Ama Küba’da spor denince ilk akla gelen beyzbol oluyor. 1860’larda ABD’de okuyan Kübalı öğrenciler ve Küba limanlarına gelen Amerikalı denizciler tarafından ülkeye getirilen beyzbol, kısa sürede yaygınlaşmış ve halkın en sevdiği spor haline gelmiş. ispanya’ya karşı verilen bağımsızlık savaşı sı- rasında ispanyolların bu sporu yasaklaması, beyzbolu bir özgürlük ve eşitlik simgesi haline dönüştürmüş. 1868 yılında, Guillo kardeşler tarafından Havana Beyzbol Kulübünün kurulmasından bu yana Küba’nın beyzbol tarihi başarı- larla dolu. Örneğin, her 4 yılda bir yapılan “Pan American” oyunları nda, Küba 1971 yılından bu yana hep şampiyon oluyor. Dünya fiampiyonaları nda ise, 2001, 2003 ve 2005 yıllarında Altın Madalya kazanan Küba, 2007’de ikinci olmuş. Olimpiyatlarda da 1992, 1996 ve 2004 yıllarının fiampiyonu yine Küba. Kısacası, Kübanın ulusal sporu olan beyzbol, artık ülke kültürünün ve yaşam tarzının bir parçası ve ulusal birliğin önemli bir unsuru haline gelmiş bulunuyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1