New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ANKARA’DA BİR KÜBALI ANTRENÖR
GUİLLERMO de la TORRE

 
Gençlerin büyük bir çoğunluğunun spor faaliyetlerine katıldığı Küba, özellikle boks ve beyzbol tutkunluğu ile ünlü. Ayrıca, atletizm dalında da dünyaya unutulmaz anlar yaşatan Kübalılar var. 1976’da, Montreal Olimpiyatlarında 400 ve 800 metre yarışları nda iki altın madalya kazanan Alberto Juantorena Danger, 1990’lı yıllarda uzun atlamada dokuz kez dünya şampiyonu olan Ivan Pedroso, yine aynı yıllarda 800 metrede dünyanın en iyi kadın koşucuları ndan biri olan Ana Şdelia Quiroz gibi.
 
Peki, bir Kübalı “hoca”’ nın şu anda Ankara’da olduğunu ve Türk atletizm milli takımının yüksek atlama sporcularını çalıştırdığını biliyor muydunuz? 2005’te Türkiye’ye gelen Guillermo de la Torre, kendi atletizm kariyerini mütevazi bir şekilde geçiştirerek, herhangi bir büyük başarıya imza atmadığını söylüyor. Ama 1993’te, yüksek atlamada 2 metre 45 santimi geçerek dünya rekoru kıran ve bu rekoru bir daha kırılamayan, Küba’nın gelmiş geçmiş en tanınmış efsanevi atleti Javier Sotomayor’un antrenörü olmakla övünmemesi - tabii ki - mümkün değil. Son zamanlardaki en başarılı öğrencisi de 2005’te 2.35’i geçen Victor Moya.
 
YENi BiR HAYAT 40 yıllık antrenörlük hayatı nda, başta Küba milli takımı olmak üzere, birçok ülkenin sporcusuna yardım eden de la Torre, Türkiye’ye 2005 yılında gelmiş. “Benim için yeni bir hayat başlamıştı” diye anımsıyor o günleri. Aya- ğının tozuyla, Trabzon’da, Çanakkale’de, Adana’da… kısaca genç ve yetenekli Türk atletlerin bulunabileceği bütün bölgelerde dolaşmış ve umut vaad eden erkek ve kız atletlerin bir kısmını Ankara’ya getirerek işe koyulmuş.
 
şimdi bu gayretlerin sonuçları alınmaya başlandı bile. O zaman dünyada bu dalda ancak yüzüncü sırayı alabilen Türkiye, artık basamakları tek tek çıkıyor. De la Torre’nin hazı rladığı yıldız, genç ve 23 yaşaltı sporcular Türkiye rekorlarını defalarca kırdılar. Gençler kategorisinde Ümit Tan, 2.21 atlayarak dünyada 3’üncü sıraya yerleşti. Balkan oyunlarında kazanılan üç madalya ve bir Avrupa altıncılığı da cabası. Tabii ki en büyük hedef, 2012 Olimpiyat Oyunları ve aynı yıl Istanbul’da yapılacak olan Dünya Salon Atletizm şampiyonası.
 
ÖNEMLi OLAN SiSTEM “Buraya ilk geldiğimde Türk atletlerin uluslararası turnuvalara korkarak gittiklerine şahit oldum,” diye anlatıyor Guillermo de la Torre. “O zamana kadar sadece Türkiye’de yarışmak şkri vardı. şimdi bu zihniyet biraz değişmeye başladı.”
 
Tecrübeli antrenörün bir görevi daha var ki, belki de bu en önemlisi: Türkiye’de antrenörlerin doğru yetişmesi ve antrenörlü- ğün daha etkin ve sistemli bir temele oturtulması çalı şmalarına da katkıda bulunuyor. ilk başta sadece bir aylık bir görev için Türkiye’ye gelen de la Torre, şimdi 3’üncü yılını doldurmak üzere ve yeni yaşantısından memnun. Artık ailesi de Ankara olan Kübalı, kendisini “biraz Türk” hissettiğini söylemekten kaçınmıyor.  

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

 

New Page 1