New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

MANUEL MARRERO CRUZ: “TÜRKLERİ KÜBA’YA BEKLİYORUZ”

 
Turizm Bakanı Manuel MARRERO CRUZ, Türk turistlerini ve yatırımcıları Küba’ya davet ediyor. Bakan, Mayıs ayında Havana’da yapılan Uluslararası Küba Turizm Fuarı’nda DİPLOMAT ATLAS’ın sorularını yanıtladı.
 
DİPLOMAT ATLAS: Sayın Bakan, son yıllarda Küba’nın turizm sektöründe büyük çabalar sarfettiği ve sık sık değişik konularda etkinlikler düzenlediği görülüyor. Turizm sektörü Küba için çok mu önemli?
 
MANUEL MARRERO CRUZ: Evet. Turizm, Küba ekonomisinin en önemli sektörlerinden biridir. Ekonomik açıdan bakıldığında, Küba’nı n en önemli döviz kaynakları ndan birinin turizm olduğu görülüyor. Gerçekten de, güneş, plaj, deniz dediğiniz zaman, dünya turizminde öncelikli bir yere sahibiz. Ama son yıllarda, biz bu anlayışı biraz değiştirmeye çalışıyoruz. Çünkü, tarihi ve doğayı da ön plana çıkararak, daha çok bir kültür turizmi geliştirmek istiyoruz. Küba’nın, diğer Karayip ülkelerine nazaran, tarihi unsurların ağır bastığı değişik bir konumu vardır. Biz bu yeni unsurları geliştirmeye çalışmaktayız. Örneğin, ülkemize gelen ziyaretçilere Küba’nın mimarisini ve kültürel yönünü de göstermek istiyoruz ve buna hazırız. Küba, Turizmin zaten oldukça gelişmiş olduğu bir ülkedir. Uluslararası havaalanları- mız var. Turizm açısından önemli olan 10 bölgemiz var. Bunlar bizi ziyaret etmek isteyen bütün insanlara açıktır. Ülkede turizm kültürü çok gelişmiştir. Kübalı olsun, yabancı olsun, her ziyaretçiyi ağırlayabilme kapasitesi mevcuttur
 
DİPLOMAT ATLAS: Bu konuda dış yatırımlardan da faydalanıyor musunuz?
 
MANUEL MARRERO CRUZ: Tabii. Küba dış yatırımlara açık olan bir ülkedir. Bu konuda onlarca anlaşma yapmış durumdayız. Halen, yaklaşık 5500 otel odası yabancı firmalar tarafından işletime sunulmaktadı r. Bir takım yabancı şirketler de, Küba’daki otellerin yönetimini üstlendiler. Bunlar 14 yabancı şirkettir. Bu şirketler, Küba’da 26000 otel odasının pazarlamasını yapıyorlar. Ülke çapında ise, 46000 odamız var. Son 4 senedir, yılda 2 milyondan fazla turist ağırlamaktayız. 307 turistik tesisimiz bulunuyor.
 
DİPLOMAT ATLAS: fiu anda, Havana’da “FITCuba’08” Uluslararası Küba Turizm fuarı yapılıyor. Bu fuar hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
 
MANUEL MARRERO CRUZ: Bu sene, 28incisi yapılan bir fuar bu. Önceleri küçük bir formatta başlamıştık ve Varadero kentinde yapılıyordu. Fakat yıllar geçtikçe bu fuar güç kazanmaya başladı ve artık Havana’da yapılıyor. “FITCuba’ 08” profesyonel bir fuardır. Tur operatörlerinin, hava yollarının, seyahat acentelerinin katıldığı ve daha çok bir turizm bölgesi olarak Küba’yı incelemeye yönelik bir fuardı r. Kısacası, Küba’ya turist getirmeyi üstlenmiş olan insanlar, acenteler ve şirketler gelip fuara katı lıyorlar. Çünkü bu fuar sırasında iş görüşmeleri ve müzakereler de yapılır, ve bir dönem sonraki işler anlaşmaya dökülür. Avrupa’nın önemli ülkeleri bu fuara katılırlar. Avrupa Küba için önemli bir markettir. Latin Amerika ülkeleri de öyle. Ama, Kanada en önemli olandı r. Küba’ya en çok turist Kanada’dan geliyor. Tabii, diğer ülkelerden de katılım oluyor: Asya’dan, veya Orta-Doğu’dan...
 
DİPLOMAT ATLAS: Küba’ya Türkiye’den de turistler veya yatı- rımcılar geliyorlar mı?
 
 
MANUEL MARRERO CRUZ: Öncelikle Türk turistlerin de Küba’yı ziyaret etmekte olduklarını söylemek istiyorum. Uçak bağlantı larının ne kadar zor olduğu biliniyor. Buna rağmen, yani Küba’ya doğrudan uçamayıp, İtalya veya diğer ülkeler üzerinden ulaşmak zorunda olmalarına rağmen, geliyorlar. Biz de Türk tur operatörleriyle görüşmeler yapmaktayız. Bu süreç içinde, Türkiye’de Küba’yı tanıma isteğinin her gün artmakta olduğunu tesbit ettik. Zaten Türk halkının Küba halkına karşı büyük bir sempatisi olduğunu da biliyorduk. Dolayısıyla, Türk yatırımcıların Küba’da yatırım yapmalarını isteriz tabii ki. Onlara kapılarımız açıktır. Ve ilk yatırımcıların Küba’ya gelmeleri için kanallar hazırdı r. Bu kanalları kullanmak istiyoruz.
 
DİPLOMAT ATLAS: Türkiye’den, yılda ne kadar turist geliyor?
 
MANUEL MARRERO CRUZ: Türkiye’den yılda 5000 civarında misafir ağırlıyoruz. Ama bunların hepsi turist değil. Bazıları, değişik etkinlikler vesilesi ile geliyor. Sadece Türk müşteriler için çalışan bir firmamız yok. Ama Bakanlığı- mızın bir şubesi ve İtalya’daki Turizm ofisimiz Turkiye’de yapılan fuarlardaki katılımımız sırasında bir takım temaslarda bulunmuşlar. Ama henüz bu çabaların yeterli olmadığı nın bilincindeyiz. Bu konuda, çabalarımızı güçlendirmeye devam etmek açısından, çok istekli olduğ umuzu söylemek istiyorum.
 
DİPLOMAT ATLAS: Türkiye’deki yatırımcılara veya turistlere göndermek istediğiniz herhangi bir mesajınız var mı?
 
MANUEL MARRERO CRUZ: Bu fırsattan faydalanarak, onlara hitap etmek ve onları selamlamak isterim. Herkesi Küba’ya gelmeye davet ediyorum. Burada mutlu bir halkla karşılaşacaklar. Tarihi ve kültürü zengin olan bir halkla bir araya gelecekler. Ayrıca kendilerini yatırımlar için çok güvenli bir ortamda bulacaklar. Bu vesileyle Türkleri selamlıyorum. Küba’da onları çok sevdiğimizi ve hepsini Küba’ya davet ettiğimizi Türk halkı na söylemek istiyorum.
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1