New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

MARTA LOMAS MORALES:
“ÜÇ ALANDA İŞBİRLİĞİ”

 
 
Uzun bir süredir Küba’nın Dış Yatırımlar ve Ekonomik işbirliği Bakanlığını yapan Marta Lomas Morales, bu yılın başlarında ikili Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı için ülkemizi ziyaret etmişti. Diplomat Atlas’la görüşen Morales iki ülke arasında daha fazla işbirliği için gelecek vadeden üç alan olarak; enerji, ulaşım ve çevreden bahsetti.
 
 DiPLOMAT ATLAS: Geçen ziyaretinizden bu yana, Türkiye ile Küba arasındaki ilişkiler konusunda ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?
 
MARTA LOMAS MORALES: Hem diplomatik, hem de ekonomik alanda ilişkilerimiz gelişiyor. Son yıllarda ticari ilişkilerimizde de önemli bir artış meydana geldi. 2007 yılında toplam ticaret hacmimiz 34 milyon dolardı. Dolaylı ticareti de eklersek bu rakamın 40 milyon dolara yükseldiğini söyleyebiliriz. işbirliği alanında da her şey yolunda gidiyor. Çeşitli devlet kurumları arasında pek çok işbirliği anlaşmamız var.
 
DiPLOMAT ATLAS: Ziyaretinizde hangi konular öne çıktı?
 
MARTA LOMAS MORALES: Karma Ekonomik Komisyon Toplantı sı dışında, Türkiye Kalkınma ve işbirliği idaresi Başkanlığı (TiKA) ve TRT ile birer anlaşma imzaladık. Ayrıca, iki ülkenin milli kütüphaneleri arasında ve kültür, spor ve bilim alanlarında da çeşitli anlaşmalar imzaladık. Ulaşım ve çevre alanlarında iki işbirliği de yolda. Ziyaretim sırasında bazı bakanlar ve ajanslar ile de görüştüm.
 
DiPLOMAT ATLAS: Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile yaptığınız görüşme hakkı nda biraz bilgi verebilir misiniz?
 
MARTA LOMAS MORALES: Sayın bakanla görüşmemiz oldukça iyi geçti. Küba, son birkaç yıldı r kaynaklarını etkin ve ekonomik şekilde kullanabilmek için ciddi bir program uyguluyor. Bu programı sayın bakana da anlattım ve pek çok ortak nokta tespit ettik. Enerji tüketim programımızın başka ülkelerde de uygulanmasını istiyoruz. fiimdi teknik heyetler arası nda karşılıklı ziyaretler yapılacak. Özellikle de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı(TPAO)’ndan gelecek bir heyetle Küba’nın petrol konusundaki beklentileri hakkı nda görüşeceğiz. Ayrıca rüzgâr enerjisi ile de ilgileniyoruz. Gelecekte Türkiye ile enerji alanında önemli bir işbirliği kuracağımızı düşünüyorum.
 
DiPLOMAT ATLAS: Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile de görüştünüz...
 
MARTA LOMAS MORALES: Son zamanlarda ulaştırma alanında ciddi sorunlar yaşadık. Geçmişte, Küba Doğu Avrupa ülkeleri ile işbirliği içindeydi. Ancak bu coğrafyada yaşananlar ve ambargonun yoğunlaşması bizim açımızdan zorluklara yol açtı. 2004 yılından bu yana ise gelişme görüyoruz. Ulaştırma, krizden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. fiimdi ulaşım sistemimizi yenilemeye çalışıyoruz. Türkiye gemi yapımında oldukça gelişmiş bir ülke. Biz de vagon ve lokomotif yapımı ile ilgileniyoruz. Sayın bakanla tüm bu konular hakkında konuştuk ve bu alanlarda ciddi işbirliği yapabileceğimiz kanaatine vardık. Bir işbirliği üzerinde protokolü üzerinde çalışıyoruz. Sanı- rım önümüzdeki ay imzalanmaya hazır hale gelecek.
 
DiPLOMAT ATLAS: Ziyaretiniz sırasında ekonomik işbirliği yapı- labilecek farklı bir alan dikkatinizi çekti mi?
 
MARTA LOMAS MORALES: Ben, Çevre Bakanı ile de görüştüm. Çevre, günümüzde önemli bir tartışma konusu. Bu alanda da Küba’nın yaptıklarını anlattık ve iki ülke arasında pek çok ortak nokta yakaladık. Alanında bir uzman olan sayın bakan bize 2009 yılında Türkiye’de yapılacak olan Dünya Su Forumu ile ilgili bilgi verdi ve foruma Küba’yı da davet etti. Biz de kesinlikle katılacağız.
 
DiPLOMAT ATLAS: Ankara’daki temaslarınız ile ilgili söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
 
MARTA LOMAS MORALES: Tüm temaslarımızda Küba’ya karşı saygı ve ilgi gördüğümüzü söylemek istiyorum. Örneğin Sayın Enerji Bakanı bizimle çok yakından ilgilendi ve Devlet Başkanı- mıza selamlarını gönderdi. Yalnızca görüştüğümüz sayın bakanlara değil; tüm Türklere de gösterdikleri ilgi ve saygı nedeniyle şükranları mı sunmak istiyorum.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1