New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
Ukrayna, Türkiye’de çok bilinen, ama aslında az tanınan bir ülke. Avrupa kıtasında, Rusya’dan sonra en geniş topraklara sahip olan bu tarım ve ileri endüstri ülkesi, Karadeniz aracılığıyla da Türkiye’ye komşu. Bu nedenle, Türkiye ile Ukrayna arasında her geçen gün daha sıkı bağlar kuruluyor ve işbirliği konuları durmadan artıyor.
 
1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılarak, bağımsızlığını ilân eden Ukrayna, geçtiğimiz 24 Ağustos tarihinde kuruluşunun 17. yıldönümünü kutladı. Bu 17 yılın Ukrayna için kolay geçtiğini kimse söyleyemez. Daha önce komünist rejimin geçerli olduğu ülkede, bu dönemde “Pazar ekonomisi” yerleştirilmeye çalışıldı. Hem ekonomik sistemlerin, hem de insanların düşünce sistemlerinin aynı anda kökten değişime uğraması elbette kolay değildi. Bu değişim sürecinin bugün bile devam ettiği söylenebilir. Ama artık Ukrayna çok yol almış bulunuyor ve ekonomisi her geçen gün daha da güçleniyor.
 
Ukrayna’nın kalkınması ve ülkede serbest piyasa ekonomisinin yerleşmesi konusunda, Türk firmalarının yaptığı katkılar da göz ardı edilmemeli. Bir çok Türk firması Ukrayna’daki alt yapı çalışmalarına, konut yapımına, bankacılık, ulaştırma ve turizm gibi sektörlere katkıda bulunurken, gıda alanında veya giyim sektöründe, yine bir çok firma Ukrayna’da faaliyet gösteriyor.
 
Bu kuruluşlardan biri de, Ukrayna piyasasına yeni giren “ADR Group”. Merkezi Ankara’da olan “ADR Group”, bir yandan Hasan Torumtay, Sabri Meşurhan ve Fatih Aydın yönetimindeki “ADR Trailers” adlı firmasıyla değişik kullanım amaçlarına yönelik çeşitli tiplerde “trayler” üretimini sürdürürken, bir yandan da “ADR Wenta” ile yüksek otomasyon ve uzaktan kumanda teknolojisi içeren ısıtma sistemleri yapıyor, Nizameddin ‹ren’in yönettiği “ADR Arolez” isimli bir başka koluyla da hijyenik gıda maddeleri üretiyor. “ADR Group”, aynı zamanda, DİPLOMAT ATLAS’ın Ukrayna sayısının da ana sponsoru.
 
 DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısını Ankara’daki Ukrayna Büyükelçiliğinin güçlü desteği ile hazırladık. Özellikle bilgi ve fotoğraşar konusunda Büyükelçiliğin yardımları bize çok yarar sağladı.
 
Türkler ile Ukraynalılar arasında artan yakınlığın nedenlerinden biri de, karma evliliklerin giderek artması. Bu açıdan iki ülke birbiriyle akraba sayılabilir. Bu da Ukrayna’yı daha iyi tanımak için geçerli bir neden. Kısacası, Ukrayna’ya gidip, bu zengin kültür ülkesinde biraz gezinti yapmak hiç de fena bir fikir olmasa gerek.
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1