New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

BİR KAVŞAK NOKTASI
SİMFEROPOL

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol, 365 bin nüfuslu bir bilim, kültür ve sanayi merkezi. fiehrin eski adı ise “Akmesçit”. Bu adı, 1508 yılında Ali Bey oğlu Abdurrahman Bey tarafından yaptırılan büyük camiden almış. Evliya Çelebi’ye göre 17.yüzyılda , şehirde bir veya iki katlı, kiremit çatılı 2000 ev, 200 kadar dükkan, ikisi taş minareli beş cami, üç mahalle mescidi, hanlar ve hamamlar varmı ş. Halkın tamamını Kırım Tatarları oluşturuyormuş. 1783’te Ruslar gelince kentin adı Simferopol olarak değiştirilmiş. Ama Türklerin oturduğu kesim Akmesçit olarak anılmaya devam etmiş.
 
Simferopol sakinlerinin çoğu Rus, önemli sayıda da Ukraynalı ve Tatar azınlık var. Salgır ırmağı kıyısında kurulan şehir, kara, hava ve demiryollarının kavşak noktasında. Kırım'daki tek uluslararası havaalanı burada. Dünyanın en uzun (86 km) ve en yüksek troleybüs hattı da burada. 1950’lerde inşa edilmiş ve Yalta’ya kadar uzanıyor. Hava kirliliği yaratmayan ucuz bir ulaşım ağı. Yaklaşık 2 saatlik güzergahta, keyişi ve muhteşem Karadeniz manzaralı bir yolculuk yapmak mümkün. Yayla dağlarındaki Angarskiy geçidi hattın en yüksek noktası(752 m).
 
Simferopol, Eski ve Yeni şehir diye ikiye ayrılıyor. Çarlık Rusyasının ve Sovyetler döneminin etkileri hemen görülüyor: Rus mimarisi belirgin. Salgır nehrinin her iki yanı park ve bahçelerle, gezinti yolları yla çevrili. şehir merkezinde bulunan trafiğe kapalı alan Karl Marx, Puşkin ve Horkoho sokaklarını çevreliyor. Cafe’leri, lokantaları, turistik mağazaları ile canlı bir merkez.
 
Kent, eğitim kurumları açısından Kırım’da önemli bir yere sahip. iki üniversitesi var: Tavriya ve Kırım Tatar Pedagoji Üniversitesi. Simferopol, Rum Ortodoks Kilisesi piskoposluğunu da barındırıyor. Ayrıca, Kırım savaşı sırasında Rus ordusu bir hastane yaptırmış.
 
Kırım Müzesi’nde haritalar, mezar taşları, eski silahlar sergileniyor. Tarih Müzesi, Kırım Cumhuriyeti müzesi ve Sanat Müzesi önemli müzeler. Kırım Tatar Milli Müzesi de kurulma aşamasında.
 
Kebir Camii, eskiden camilerle dolu olan Kırım’dan bugüne gelen birkaç camiden biri ve Akmescit merkezinde ibadete açık tek yer. 1804 tarihli yapı SSCB döneminde ağır tahribata uğramış. Bir dönem hamam olarak kullanılmış. Kırım Tatarlarının yeniden vatanlarına dönüşü ile camiye çevrilmiş, restore edilmiş.
 
Kebir Camii’nin hemen yakınında, Karaimskaya Sokağı’nda da Karay Türklerine ait bir ibadethane (Kenesa) var. Dikilitaş, Çukurca Mağarası, Kızıl Mağara ve Mermer Mağara da görülmesi gereken diğer yerler.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1