New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

DÜNYANIN KADERİNİN BELİRLENDİĞİ YER
YALTA
 
Yalta, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin güneyinde, 150 bin nüfuslu bir sahil kasabası. 1945’de, dünyadaki yeni politik çizgilerin ve nüfuz bölgelerinin belirlendiği, hatta soğuk savaş dönemi tohumları nın atıldığı Yalta Konferansı burada yapılmış.
 
Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan Yalta, Ukrayna'nın yazlık başkenti sayı lıyor. Doğası büyüleyici; Kırım dağlarından Karadeniz'e uzanan balta girmemiş ormanlarla çevrili. Dik yamaçlardan Rus yapımı teleferiklerle inerken görülen manzara ve yeşilin her tonu, insana huzur veriyor.
 
Sıradan bir balıkçı köyü iken, 1838'den sonra hızla büyümüş. Yalta çok albenili bir şehir. Sahil boyunca sokak ressamları sıralanıyor, turistlerin portrelerini, karikatürlerini yapı- yorlar. Yılda 6 bin turist geliyor. Türkler ikinci sırada.
 
Şehir merkezindeki trafiğe kapalı sahil caddesi, Çehov’un evlendiği Saint Theodore Tiron kilisesi, ölümsüz ateş anıtı, Botkin gezinti alanı, Ascension kilisesi, Kharaks Roma kalesi, fieytan Merdiveni geçidi görülmesi gereken yerlerden.
 
Ünlü Rus yazar Anton Çehov, hayatı nın son yıllarını burada geçirmiş. Müze haline getirilen Kirova Sokağı'ndaki evinde eserleri, fotoğraşarı, kişisel eşyaları ve Rahmaninov'un kullandığı piyano sergileniyor. Bir başka yazar olan Biryukov'un evi de müze olarak kullanılıyor.
 
Aleksander Nevski Rus Ortodoks katedrali, Kirov sokağında. Denizden şehre yaklaşıldığında ilk farkedilen yapı. 18.yy Rus neo-Bizans stilinde inşa edilmiş. fiehrin girişindeki Dereköy Camii ise, Yalta’daki tek faal cami. Bir dönem medrese olarak kullanı lmış, 1926 yılında kapatılmış, 1936’da da minaresi yıktırılmış.
 
Peri masalları diyarı
 
Livadiya, Yalta şehir merkezine 3 km uzaklıkta, saraylarla bezeli bir köy. Burada Çar II. Nikola için yaptırılan yazlık saray, Yalta konferansı’nın gerçekleştiği yer. Sarayın avlusuna, Yalta konferansı anısına, Stalin, Churchill ve Roosevelt'i sembolize eden üç palmiye ağacı dikilmiş. Livadiya Sarayı’nın birinci katında Yalta Konferansı ile ilgili belgeler, ikinci katında Çar II. Nikolay ve ailesine ait eşyalar ile Çarlık dönemine ait eserler sergileniyor.
 
Polyana Skazok Parkı (Peri Masalları çayırı), şehir merkezine 5 km mesafede. Burası bir tür açık hava müzesi. Ukrayna ve Rus çocuk edebiyatındaki peri masalı karakterlerinin canlandı rıldığı heykeller var. Massandra ise, Yalta'ya çok yakın, küçük, şirin bir belde. Ormanları, muhteşem parkları, fıskiyeli havuzları, dünyaca meşhur şarapları ile tanınıyor. Termal suları ile tanınan Kozimo-Damianovskiy Manastırı da bu bölgede. Çar Aleksander III sarayı (Massandra şatosu), Fransız stili bir parkın tam ortası nda ve Fransız şatolarını andırıyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1