New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

SPORUN CİDDİYE ALINDIĞI ÜLKE UKRAYNA

 
Ukrayna, sporda çok sayıda uluslararası başarı elde etmiş olan ve üst düzey sporcular yetiştirebilen bir ülke. Sporun her dalına ilgi var ve değişik alanlarda madalyalar kazanan sporcuların sayısı çok fazla. Ukrayna’da spor ciddi bir iş olarak görülüyor ve mesleki bir disiplin içinde yapılıyor.
 
Ukrayna, sporun her çeşidinin yapıldığı bir ülke. Coğrafi yapısı, yaz sporları kadar kış sporları için de uygun. Ama futbol, her yerde olduğu gibi burada da kitleleri coşturuyor. Olimpiyatlar ise, büyük bir ilgiyle izleniyor.
 
Blohin’den Shevchenko’ya
 
Polonya ile birlikte, 2012 Avrupa Futbol fiampiyonası na ev sahipliği yapacak olan Ukrayna’da futbol çok sevilen bir spor. Ülkenin en ünlü futbol takı mı olan D y n a m o Kiev 1927 yılında kurulmuş ve Ukrayna’yı yıllarca başarıyla temsil etmiş. Çok sayıda şampiyonluğu ve dünyaca ünlü oyuncuları var. Örneğ in, 2003 yılından bu yana Ukrayna milli takımının teknik direktörlüğünü yapan Oleg Blohin, Dynamo Kiev’in efsane futbolcularından. Dynamo Kiev formasını 432 kez giymiş ve 211 golle tüm zamanların en çok gol atan sporcusu olmuş. Blohin, “Altın Top” ödülünün de sahibi.
 
Aynı takımdan Igor Belanov da, 1986’da Avrupa’nın en iyi futbolcusu seçilmişti. Bugünün en ünlü Ukrayna’lı futbolcusu ise, tabii ki Andrei Shevchenko. Halihazı rda ingiliz Chelsea takı- mında oynuyor ama ilk k u l ü b ü Dynamo Kiev’di. 2004 yılının “Altın top” ödülü sahibi olan Shevchenko, 2006 Dünya kupası nda Ukrayna milli takımının kaptanlığı- nı yapmıştı.
 
Shakhtar Donetsk ise, Ukrayna'nın son yıllarda atak yapan futbol kulübü. Renkleri turuncu-siyah. Donetsk şehrinin 1936’da kurulmuş olan takımı. Çalı ştırıcısı Türkiye'de çok iyi tanınan Romen Mircea Lucescu. Shakhtar son iki sezonun Ukrayna şampiyonu. Hedefi, büyük bir Avrupa kulübü olmak. inşaatı devam eden, 5 yıldızlı yeni bir stadyumları var: Shakhtior Stadı. 50 000 kişi kapasiteli stadyuma ayrılan bütçe 250 milyon dolar. 2008 sonunda bitmesi planlanıyor. Shakhtior Stadı, kapasite olarak Kiev’deki Olimpiysky stadından sonra ülkenin ikinci büyük stadı olacak. Olimpiysky stadı ise, 1923’te yapılmış, iki kez elden geçmiş, iki kez genişletilmiş. 83450 kişi kapasiteli. Başka spor türleri için de gerekli donanma sahip.
 
Madalyaya boğulmuş sporcular
 
Ukrayna’da farklı bir kültürün getirisiyle sporun her dalına özeniliyor. Buz hokeyi, buz dansı, artistik patinaj, beyzbol, rugby, boks, yüzme, atletizm, tenis, atıcılık... Ukrayna’nı n birçok değişik spor dalında, dünyaca ünlü pek çok sporcusu var. Dört yılda bir yapılan Olimpiyatlar ülkede büyük bir heyecanla izleniyor. Sporcular kendilerini yıllarca bu büyük spor organizasyonuna hazı rlıyorlar ve başarılı da oluyorlar. Sydney’de yapılan 2000 Olimpiyat Oyunlarında, Ukrayna 3’ü altın olmak üzere tam 23 madalya kazanmı ştı. 2004 yılında, Atina’da da yine 23 madalya var, ama, bu kez 9’u altın. “Beijing 2008” Olimpiyatları nda ise, kazanılan madalya sayısı 27. 7 altın,5 gümüş ve 15 bronz madalya. Ukrayna bu performansı ile Olimpiyatlara katılan ülkeler arası nda 10. sırayı aldı.
 
Ukrayna’da atletizm deyince akla ilk gelen isim Serguei Bubka oluyor. Bubka sırıkla atlama dalında adeta bir rekor üreticisiydi ve dünyada 6 metreyi geçen ilk sporcu olmuştu. Rekor kırmaya 1983’te 5,7 m ile başlamış, santimetre santimetre ilerleyip kendi rekorlarını kırarak devam etmişti. Ulaştığı son nokta 6,15m. Başarısının anahtarı hızı ve gücü sayesinde mükemmel bir şekilde kontrol ettiği koşu ve sıçrama teknikleri. Toplam 35 rekorun sahibi. Dört kere SSCB’nin en iyi sporcusu seçildi. iki kere dünyada yılın sporcusu oldu. Donetsk’te dikilmiş bir heykeli var. 2002–2006 arası milletvekilliği ve spor, turizm, kültür fizik ve gençlik politikasından sorumlu komisyon üyeliği yapmış. 2005’te Ukrayna olimpiyat komitesinin başkanlığına seçilmiş. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin de Atletler Komisyonu başkanı aynı zamanda.
 
Atlet Inessa Kravets’in dalı ise, uzun atlama ve üç adım. Dünya atletizm, Yaz olimpiyat oyunları ve Avrupa atletizm şampiyonalarından her renk madalyası var. 1995 Göteborg’de kırdığı bir de dünya rekoru. Atlet Zhanna Pintusevych-Blok, kısa mesafe koşucusu. 100 ve 200 metrelerde, 1998-2003 arası altın ve gümüş madalyaları var. Heptatloncu Nataliia Dobrynska ise, 2008 Pekin Olimpiyatlarının altın madalyalı yıldızlarından.
 
Boksör Vitali Klitchko eski Avrupa ve Dünya ağır siklet şampiyonu, 2,01 m. boyunda. iki amatör, dört profesyonel dünya şampiyonluğu, 195 galibiyeti, 15 mağlubiyeti var. 2005 yılında, “Ringde vaktimi rakiplerimden ziyade yaralarımla savaşarak“ geçirdim sözleri ile ve sakatlık nedeniyle sporu bırakmı ş. Vitali’nin kardeşi Vladimir Klitchko da eski Dünya ağır sıklet boks şampiyonu. 1996 Atlanta yaz olimpiyat oyunlarının altın madalyalı sporcusu. Bu, 36 yıl sonra ağır sıklette ilk kez bir beyazın madalya alışı. 1999 Avrupa şampiyonu olan boksörün 48 galibiyeti, 43 mağlubiyeti var. Genç Vasyl Lomachenko ise, 2008 Olimpiyatlarında altın madalya kazandı.
 
2008 Olimpiyatlarında altın madalya kazanan diğer Ukraynalı sporcular, atıcılık dalında Oleksandr Petriv ve Artur Ayvazyan, okçuluk dalında Viktor Ruban, kano-kayak dalında Inna Osypenko-Radomska ve eskrim dalında da, takım halinde Ukrayna bayanlar ekibi.
 
Diğer şampiyonlar
 
Yüzücü Oleg Lisogor (kurbağalama), Andriy Serdinov (kelebek) ve Yana Klotchkova’nın (serbest), Dünya ve Avrupa yüzme şampiyonalarından aldıkları altın, gümüş ve bronz madalyalar saymakla bitecek gibi değil. Serdinov’un Dünya rekorları var: 2002’de 50 metrede 2 tane, 2006’da yine 50 metrede ve 2006 Avrupa yüzme şampiyonasında 100 metrede.
 
Artistik Patinaj: Viktor Petrenko, 1992 Dünya Olimpiyat şampiyonu. Viacheslav Zagorodniuk da Petrenko gibi Kış olimpiyatları, Dünya şampiyonası ve Avrupa şampiyonasında bir yığın madalya almış. Kuğu lakaplı Oksana Baiul oldukça medyatik. inanı lmaz olumsuz koşullarda geçen bir çocukluktan sonra daha 15 yaşında Avrupa şampiyonasını ikincilikle tamamlıyor, 1993’te de şampiyon oluyor. Baş döndürücü bir sporculuk öyküsü.
 
Tenis: Andrei Medvedev 1999 Roland Garros finalisti, 1994 Dünya dördüncüsü. Kardeşi Natalia Medvedeva da son derece başarılı bir tenisçi. Bir başka isim, Alona Bondarenko.
 
Eskrim: Vladimir Lukashenko, 2003 Dünya şampiyonu / Havana.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1