New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

DOĞU SLAV UYGARLIĞININ BEŞİĞİ
KİEV

 

Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Kiev, bazen ihtişamı bazen de sefaleti yaşayarak bu günlere gelmiş. Büyük göç yolları üzerinde olduğu için geçmişte sürekli istilalara maruz kalan kent, doğudan gelen baharat ve ipek yolunu Karadeniz’in kuzeyinden Kuzey Avrupa’ya, yani Vikingler’e ve bugünkü Almanya topraklarına ulaştırmaya başlayınca kısa sürede ünlenip zenginleşmiş.

 

 
Ukrayna’nın başkenti Kiev, doğu Avrupa’nın en eski kentlerinden biri. Kentin 5. yüzyılda kurulduğu ve kısa sürede doğu Slav uygarlığının merkezi haline geldiği biliniyor. Kiev, bugün de Avrupa’nın büyük şehirlerinden biri ve tarihi zenginliğinin yanında önemli bir ticari cazibe merkezi. Dünyanın dört bir yanından iş adamlarını ve yatırımcıları kendisine çekiyor.
 
Kiev’de ulaşım son derece rahat ve pratik. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biri, hayli derinde. Sovyetler Birliği döneminde altyapı çalışmalarına verilen önem kente bu olanağı sağlamış. şehirdeki merkezi ısıtma sistemi ve sürekli sıcak su bulunması da bu dönemin diğer bir mirası. Bakımlı ve tertemiz bir kent olan Kiev’de oldukça batılı bir hayat tarzı var. Kadı nlar Meclis dahil her yerde çok aktişer. Otobüs ve tramvay kullanan ya da inşaatlarda çalışan kadın işçiler, pek çok turist için şaşırtıcı bir manzara oluşturuyor.
 
Şehir turu
 
Kiev’de gezilecek, görülecek o kadar çok yer var ki.. Kentin tam ortasından geçen Dinyeper nehrinde yapılacak bir tur, bu görkemli şehri daha iyi algılamaya zemin hazırlıyor. Nehir boyunca tarihî binalarla modern binalar yan yana yükseliyor. Tepeler ormanlarla kaplı. Zengin gecmişi, manastırları, kiliseleri, meydanları, sokakları, tarihi yapıları, geniş parkları ve yeni Avrupai çehresiyle gözde bir şehir burası. Nüfusu 2,6 milyon. 10.yy’da hristiyanlık resmi din olunca ilk Slav kiliseleri ve manastırları kuruluyor ve Kiev, azizler şehri ünvanını alıyor ve Doğu slav uygarlığının beşiği sayılıyor. 11.yy’da, dinsel, sanatsal ve ticari anlamda Constantinople ile rekabet eder hale geliyor. Sovyetler Birliği döneminde de, Moskova ve Saint-Petersburg’tan sonra ülkenin üçüncü büyük şehriydi.
 
Özgürlük Meydanı, Kiev’in merkezi. Burası bir zamanlar ormanlık bir bölgeyken, inşaatlar için ağaçlar kesilince kocaman bir boş alan ortaya çıkmış. Bir dönem adı Keçi ovası imiş; hayvan otlatılırmış. Bugün burası büyük bir alışveriş merkezi, heykeller ve çeşmeler barındırıyor. Turuncu devrim sırası nda yapılan gösterilerin ve toplantı ların merkezi de yine burası.. Hafta sonları hayli kalabalık oluyor; özellikle güneşli havanın tadını çıkarmak isteyenler fırsatı kaçırmıyor.
 
Kreschatik Caddesi, Kiev’in, hatta Ukrayna’nın en ünlü caddesi. Eskiden şehrin giriş noktasıymış. Yapılaşma 18.yy sonu başlamış. Kestane ağaçları ile çevrili, sağlı sollu dünyaca ünlü mağazalar, cafe’ler ve restoranlarla dolu zarif ve canlı bir bulvar. Başlangıç noktası nda Bezarapski Pazarı, bitiş noktasında ise Özgürlük Meydanı var. Hafta sonları ve tatil günleri araç trafiğine kapalı. Bu bölgede emlak fiyatları ve kiralar çok yüksek. Kiev’deki son Lenin heykeli de bu caddenin sonunda. Andreevsky sokağı ise, eski şehrin resim galerileri, hediyelik eşya mağazaları ve sanatçıları ile meşhur, çok popüler bir sokağı. Konser-festival türü aktivitelerin de merkezi.
 
Hidropark, Dinyeper nehrinin ortası nda yer alan bir adacık. Kıyıları tamamen kumla doldurulmuş. Her türlü su aktivitesi var: yelken, kürek, su sörfü, jet ski, bungee jumping, su kayağı, plaj futbolu / voleybolu. Hatta özel çıplaklar plajı.. Cafe’ler, barlar, canlı müzik, diskolar: sabah kadar eğlence.. Ayrıca denizsiz bu şehirde, nehir kenarı da bazı kısımlarda plaja dönüşmüş; suyun soğukluğuna aldırış eden yok.
 
Podol Mahallesi, Kiev bir zamanlar, yönetim merkezi olan üst şehir ve halkın yaşadığı, ticaret yaptığı yer olan alt şehir (Podol) diye ikiye ayrılırmış. Nehir kıyısında ve Kiev’deki pek çok eski yapı, kilise, anıt, sokak ve meydan bu semtte. Liman, eski pazarlar, balı kçılar çarşısı, Kiev’e has mimari özellikleri yansıtan evleri ve dar sokakları mutlaka görülmeli. Zoloti Vorota (Altın Kapı) ise şehrin ana giriş kapısı. Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri yaptırmış. Bizans mimarisi etkisindeki surlar zamanla yıkılsa da kapı orijinal halini korumuş.
 
 
Azizler şehri
 
Svetoya Soşya Katedrali: 20 yılda tamamlanmış. Bizans kiliselerinin şaşaasını yansıtıyor, ama klasik özelliklerini taşımıyor. Bina gövdesi beyaz, soğan biçimindeki kubbeleri yeşil. Merkez kubbe diğerlerinden daha büyük ve yaldızlı. Ukrayna’da UNESCO tarafından dünya mirası listesine dahil edilen ilk yapı. Üç tarafında iki katlı galeriler yer alıyor. iç kısımda muhteşem mozayikler, freskler ve ikonlar var. Tatarların istilasından sonra terkedilmiş. 1600’lere kadar Doğu katolik kilisesi tarafı ndan kullanılmış. Restorasyonu Ukrayna tipi barok tarzında yapılmış. Sovyet devriminden sonra hükümet katedrali yıkmaya ve bir tür parka dönüştürmeye karar vermiş. Ama çok sayıda tarihçi ve bilim adamının çabasıyla korunabilmiş. Yine de 1934’te hükümet binaya el koymuş ve müzeye dönüştürmüş. 1980’lerin sonunda politik durum değişmeye başlayınca bu sefer de zaman içinde bu binayı kullanmış bütün mezhepler hak iddia etmeye başlamışlar, paylaşım sorunu çıkmış. Bugün Ukrayna hristiyanlık müzesi olarak kullanılıyor.
 
St.Vladimirskaya Katedrali sapsarı, boncuk gibi. Masal kitaplarından fırlamış gibi görünüyor. Kiliseyi dünyaca ünlü yapan, adını, Hristiyanlığı Slav diyarına getiren Kinyas Vladimir’den alması ve özellikle de mozayiklerinin benzersiz güzelliği ve büyüleyiciliği. Ünlü Fransız, italyan ve Belçikalı sanatçılar tarafından yapılmış. Kimi ikonlarda elmas ve altın kullanı lmış. Döneminin en pahalı ve en güzel kilisesi. Ukrayna ortodoks kilisesinin de merkezi.
 
Pechersk Lavra katedrali ise önemli bir ortodoks manastırı. Süslü bir dış cephesi, yaldızlı kubbeleri var. Patrikliğin de rezidansı. Keşişlerin yaşadığı mağaralarda kurulmuş, zaman içinde genişlemiş ve Kiev Prensliği’nde önemli bir merkez haline gelmiş. içinde pek çok kilise ve müzeye dönüştürülmüş dini yapı var. Bunların bir kısmı da yeraltında. Bir sanat şaheseri ve Unesco dünya mirası listesinde. Bugün Tarih ve Uygarlık Müzesi olarak kullanılıyor. 1941'de ağır hasar gören manastır, yeraltı labirentleri, mezarları, mahzenleri ve dekoratif zarişiği ile ünlü.
 
Kültür alanları
 
Kiev Hayvanat Bahçesi, Botanik Parkı ve güzel mimarisiyle dikkat çeken Kiev Sirki sadece çocuklar için değil büyükler için de oldukça cezbedici. II.Dünya Savaşında Naziler tarafından binlerce yahudinin iki günde katledildiği ve toplu olarak gömüldüğü yer olan anıt park “Babi Yar” görülmesi gereken yerlerden.
 
1867 yılında açılan Kiev Opera ve Bale Binası dünyaya büyük sanatçı lar kazandırmış. Fransız Rönesans dönemine ait Barok mimari özelliklerini taşıyor. Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası Kiev Şlarmonisi, barok mimari tarzını günümüze kadar korumuş, ses akustiği mükemmel. Güzel Sanatlar Müzesi ise dünyada eşi olmayan resim koleksiyonlarını ve çok değerli ikon koleksiyonlarını barındı rıyor. Tchernobyl müzesi de görülmeye değer. Saint Michel Manastırı, tamamı yaldızlı kubbeleri ile ışıl ışıl. Bina gövdesi mavi-beyaz son derece zarif işlemelerle dolu. Kısacası bu şehirdeki müzeler ve kiliseler saymakla bitecek gibi değil.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1