New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ASLAN KENT
LVİV

 
Lviv, Ukrayna'nın en batısında, Polonya sınırına 70 km uzaklıkta, 800 bin nüfuslu bir şehir. Lviv, “aslan” anlamına geliyor. Kent, Batı Ukrayna’nın en büyük yerleşim yeri olmanın yanında, önemli bir kültür ve turizm merkezi.
 
Lviv, 13üncü yüzyılda, Galiçya Prensi Danylo Halytsky tarafından kurulmuş. Prens Danylo, yeni kurulan kente oğlu “Leo” nun adını vermiş. Daha sonraki yıllarda, bölgedeki değişiklilere paralel olarak şehrin adı hep değişmiş: Lemberg (almanca), Lwów (polonyaca), Lvov (rusça), Léopol (fransı zca), Leopoli (italyanca), Leopolis (latince), Ilyvó (macarca). Bugün artık Lviv deniyor ve Sovyet dönemini anımsattığı için, Rusça “Lvov”un kullanımı hoş karşılanmı yor.
 
Karadeniz ve Baltık denizi arasında, eski ticaret yollarının kesiştiği bir noktada yer alan kent bir taşımacılık ve endüstri merkezi. Nüfusunun yüzde 88'i Ukraynalı, yüzde 8'i Rus ve yüzde 1'i de Polonyalı. Doğal olarak, Lviv’in sembolu de “aslan”.
 
Avrupa’nın gözbebeği
 
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Lviv’in 750 yıllık geçmişe sahip bir şehir merkezi var. 1256 yılında kurulan kent, 1264- 1301 yılları arasında Galiçya-Volhinya Krallığının, 1772’den sonra da, Avusturya-Macaristan İmparatorluğ unun Galiçya eyaletinin başkenti olmuş. şehir mimarisinde en çok iz bırakan da işte bu dönem. Sürekli el değiştirmesi, her türlü mimari stili de kalıcı kılmış: rokoko, rönesans, gotik, barok. 17nci yüzyılda zengin tüccarlar dört bir yandan ünlü mimarları buraya davet etmişler. Lviv'in Avrupa'nın gözbebeği haline gelmesi ve tarihi mimari zenginliği ile öne çıkması bu yüzden.
 
Lviv’in merkezinde bulunan Prospect Svobody ve Shevtchenko caddeleri, şehir sakinlerinin gezinti yapmaktan hoşlandıkları en güzel caddeler. Ermeni sokağı ise Lviv’in en eski sokağı. Ermeni katedrali 1356 yılından kalma. Lviv, parklarıyla meşhur, en güzeli de Stryisky parkı. Eski surları, Adam Mickiewicz meydanı etrafındaki evleri, Dormition kilisesi ile bugün din müzesi ve eczacılık müzesini barındıran Dominican kilisesini görmeyi ihmal etmemek gerek.

 

 
Eski şehir, dört büyük caddeyle çevrili. Meydanlar küçük arnavut kaldırımlı sokaklarla birbirine bağlı. Çekirdeğ in merkezi Rynok meydanı. Meydana bakan binaların rönesans tarzı güzel cepheleri var. Tam ortadaki belediye binasının 65 metrelik kulesi dikkat çekici, iç avlular İtalyan stili. Bina Diana, Adonis, Neptün ve Amphitria’yı simgeleyen dört heykelle çevrili. Neptün heykelinin olduğu kısım, orta çağda, idam cezaları nın infaz edildiği yermiş. Tarih müzesi ile Sanat ve Zanaat müzesi burada.
 
Rosa Luxembourg meydanı’ndaki Katolik katedrali, Lviv gotik mimarisinin en değerli eseri. Hemen yakınındaki küçük Boymi kilisesi çok zengin dekore edilmiş bir rönesans binası. Saint-Georges katedrali, doğu katolik kilisesinin merkezi, barok stilde bir mücevher. İç kısmı pastel renklerden ve altın yaldızlı, göz kamaştı rıcı. En eski kilise ise, şehirdeki tek Roma stilindeki kilise olan Saint- Nicolas kilisesi;. Duvarlarla çevrili eski şehirden Poltva ırmağı geçermiş. 20.yy’ın başında iyice kirlenince üstünü kapatmışlar ve şehrin altından geçirmişler. Paris ve Milano’dan sonra Avrupa’nın en güzellerinden biri olan Lviv Operası, bu yeraltı ırmağı üzerinde, Svobody bulvarı’ nın başında, 1900 tarihli. İç mimarisi ender bulunan bir güzellikte.
 
İlk gazete
 
Çok sayıda tiyatro ve müze var: Zankovetska ulusal tiyatrosu, kukla tiyatrosu, gençlik tiyatrosu, Shevtchenko parkı’ndaki Geleneksel sanatlar müzesi ve mimarlık müzesi, doğa tarihi müzesi, etnografya müzesi, eski silahlar müzesi.. Güzel sanatlar galerisi, çok sayıda hazine barındırıyor, özellikle Ukrayna baroku tarzında heykelleri.
 
1776 yılında Lviv’de Fransızca olarak yayımlanan Gazette de Leopol Ukrayna’nın ilk gazetesi olarak tarihe geçmiş. İlk üniversite ise İmparator II.Joseph tarafından 1784’de açılmış. Bugün, Lviv üniversite eğitiminde ülkenin ikinci önemli şehri. Kentte, 3 üniversite, çok sayıda yüksek okul, 40’ın üzerinde araştırma enstitüsü, üç de akademi var.
 
Lviv, 2012’de Avrupa futbol şampiyonası na da ev sahipliği yapacak.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1