New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

EVLERİ KORUYAN CİN
DOMOVİK
 
 
Hiç yalnız olduğunuz bir sırada, sanki yakınınızda biri daha varmış gibi bir duyguya kapıldığınız oldu mu? Hani sağınıza solunuza bakarsınız, kimse yoktur ama sanki birisi sizi gözetliyor gibidir. Ukrayna’da bunu çok kişi hissediyor ve aslında pek de şaşırmıyor. Çünkü, evlerde “Domovik” adı verilen bir cinin, aileyle birlikte yaşadığına, ve evin dirliğini, düzenini korumaya yardımcı olduğuna inanılıyor.
 
Cinler, periler ya da ruhlar, sadece Ukrayna folklorunda değil, Rusya, Polonya, Belarus gibi diğer orta ve doğu Avrupa ülkelerinin halk kültürlerinde de yer alıyor. Yerel masallarda çok görülen bu unsurlar, bazen günlük yaşamda da kendisini gösteriyor. Tıpkı “Domovik” gibi. Evleri koruduğuna inanılan bu cin, komşu ülkelerde de “Domovoi”, ya da “Domovoj” olarak adlandırılıyor.
 
Aslında, ev olsun, ahır olsun, her mekanın bir cini olduğuna inanılıyor. Hatta otlakların, ormanların, göllerin ya da nehirlerin bile koruyucu cinleri var. Ama en önemlisi “evlerin efendisi” olarak da tanımlanan “Domovik”.
 
Yarı insan, yarı cin
 
İnanışa göre, Domovik yarı-insan bir yaratık. Zaten, şekli de insana benziyor. Cinsiyeti erkek. Vücudu kıllarla kaplı, saçları ve sakalları çok uzun. Adeta saçı sakalına karışmış. Bazılarına göre, kulaklarının üst tarafı sivri. Yuvarlak gözleri var. Domovik, evde, aileyle birlikte yaşıyor. Ama yatak odasında değil, mutfakta uyumayı seviyor, genellikle ocağın yanında. Gündüzleri uyuyup, geceleri dolaşmaktan hoşlanı yor. Evde kek veya pasta yapıldığı zaman çok mutlu oluyor. En çok yediği yiyecek: ekmek. Erkek olmasına rağmen, kadınların yanında olmayı tercih ediyor. Özellikle, kadınlar mutfakta yemek yaparken onları izlemeye bayılıyor.
 
Domovik’in görevi evi ve ailenin ahengini korumak. Eğer evde her şey yolunda gidiyorsa, aile bireyleri birbirlerini üzmüyor, sevgiyle davranı yor ve düzgün bir yaşam sürdürüyorlarsa, Domovik mutlu oluyor ve aileye yardımlarda bulunuyor. Ama, evde huzursuzluk hüküm sürüyorsa, Domovik buna kızıyor ve örneğin bir tabağın kırılmasını, bir aletin bozulmasını sağlayıp, aileye ceza veriyor. Hatta, bazen kızdığı kişiye fiziki ceza verdiği de oluyor. Öyle ki, gece uyurken önce karnında, sonra da göğsünde bir ağırlık duyarak sıkıntıyla uyandığını söyleyenlerin sayısı az değil.
 
Evden taşınması gereken aileler, sevdikleri “Domovik”i yeni evlerine de götürmek istiyorlarsa, gece olunca, bir koli kartonunu kapağı açık olarak ortaya bırakıp Domovik’i içine girmeye davet ediyorlar. Sonra, sabahleyin kartonu kapatıp yeni evlerine götürüyorlar ve “Domovik” lerine yeniden kavuştuklarına inanıyorlar.
 
Domovik...Her eve lâzım...
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1