New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
“Bulgaristan ve Türkiye halkları genellikle birbirlerine “komşu” diye hitap ediyor. Bu yalnızca kelimenin sözlük anlamıyla, coğrafi bir kavram olarak kullanılmıyor. Özel bir yakınlığın ve sıcaklığın da göstergesi.”

Bu sözler, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov’a ait. Gerçekten de, tarihten gelen bağların yanında, her iki toplum arasındaki insani ilişkiler iki ülkeyi birbirine o kadar yakınlaştırmış ki, Bulgaristan, deyim yerindeyse, Türkiye’nin “en yakın” komşusu olmuş. İki ülke arasındaki ortak unsurların çokluğu insanı gerçekten şaşırtıyor. Basit bir örnek vereyim: Nasreddin Hoca, Bulgar folkloru içinde de yer alıyor.

Özellikle 1989 yılından sonra, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ve kültürel değişimlerin büyük bir hızla arttığını ve bu artışın bugün de devam etmekte olduğunu görmemek mümkün değil. Günümüzde, aralarında hiçbir siyasi sorun olmayan bu iki ülke, uluslararası platformlarda da etkin bir dayanışma örneği sergiliyorlar. Örneğin, Türkiye, Bulgaristan’ın NATO’ya üyeliğini desteklemişti, şimdi de Bulgaristan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine tam destek veriyor.

DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısını hazırlarken, bu dayanışma anlayışının tipik bir örneğini de biz yaşadık. Ankara’daki Bulgaristan Büyükelçiliği ihtiyacımız olan her konuda bizlere her türlü desteği sağladı. Derginin hazırlanmasında, Büyükelçi Sayın Branimir Mladenov ve Müsteşar Sayın Darinka Petrova’nın önemli katkıları oldu. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin ve karşılıklı yatırımların önemli ölçülere ulaşmasının iki ülke arasındaki bağları pekiştirdiği bir gerçek. Örneğin, Bulgaristan’ın makine yağları üreten büyük firması Prista Oil Türkiye’de önemli yatırımlar yaparken, başta Şişecam olmak üzere, bir çok önemli Türk firmasının da Bulgaristan’da fabrikalar kurması, iki ülke arasındaki karşılıklı güven duygusunun yüksek olduğunu kanıtlıyor.

DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında siyasi ve ekonomik konuların yanında, bazı Bulgar kentlerinde gezinecek, müzik ya da folklor gibi bazı alanlarda ortak değerlerimizin ne kadar çok olduğunu keşfedecek, Bulgar yemeklerinin Türk damak tadına ne kadar uyumlu olduğunu görecek ve belki de tatilinizi Varna kıyılarında ya da Pamporovo kayak merkezinde geçirmeye karar vereceksiniz.
 
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1