New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

BiR KAVAL ViRTÜOZU
NEDYALKO NEDYALKOV
 

 
Anadolu’da, çobanların müzik âleti olarak bilinen kaval, Bulgaristan’ın kırsal kesimlerinde de çok popüler bir enstrüman ve Türkiye’de olduğu gibi orada da daha çok çobanlar tarafından kullanılıyor.

Basit bir üşemeli çalgı olan ve sınırlı bir ses kapasitesine sahip bulunan kaval, acaba bir orkestranın veya bir caz topluluğunun içinde kendisine yer bulabilir mi? Bulgaristan’ı n ünlü kaval virtüozu Nedyalko Nedyalkov’a bakılırsa, cevap: evet.

1970 yılında Bulgaristan’ın Haskovo kentinde doğan Nedyalkov, müzik öğrenimine doğduğu kentte, henüz 7 yaşındayken başlamış. Önceleri akordeon çalıyormuş. Sonra kaval’a dönmüş ve Shiroka Laka kentindeki Folk Müzik Okuluna gönderilmiş. Burada tutkuyla bağlandığı kaval çalma konusunda yeni teknikler edinmiş ve adı Bulgar Folklor Müziğinin ustaları arasında sayılmaya başlamış.

Nedyalkov, 1989 yılında ödül alarak bitirdiği Müzik Okulunun ardından, Filibe Müzik Akademisine kabul edilmiş ve “Representative Folk Orchestra” ya katılmış. 1996 yılında, Bulgar Ulusal Radyosunun ünlü Folk Orkestrası na katılan Nedyalkov, bugün de aynı orkestrada solist olarak çalmayı sürdürüyor.

Nedyalkov, bugüne kadar ABD’de, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, Japonya’da, Lübnan’da ve başka bir çok ülkede Folk Orkestraları ve Caz grupları ile konserler vermiş, ödüller kazanmış bir müzisyen. Özellikle, Japonya’da “The Angels” kadınlar korosu eşliğinde verdiği konserler, ABD’de “Maistori” grubu ile birlikte yaptığı albüm, 1998 yılında Ivo Papazov ve Yıldız ibrahimova ile birlikte yaptıkları “Trakya Rapsodisi” çalışması ve geçen yıl iskoç “Farser Fifield Band” ile gerçekleştirdiği “Trace of Thrace” projesi, Nedyalkov’un unutulmazları arasında.

KAVAL: Kaval, Anadolu’da ve Bulgaristan başta olmak üzere tüm Balkan ülkelerinde yaygın olarak kullanılan folklorik bir müzik aleti. Bazılarına göre kökeni eski Suriye ve Mısır’a kadar gidiyor. Türk kaynakları na göre ise, Anadolu’ya Orta Asya’dan göçlerle gelmiş. Genellikle çobanların müzik aleti olarak biliniyor. iyi bir kaval, kiraz ya da kayısı ağacından yapılıyor ve üç bölümden oluşuyor. Ses, kavalın üst bölümünde üretiliyor. Orta bölümde ise, parmaklarla açılıp kapatılan delikler yer alıyor. En kısa bölüm ise alt kısım ve “şeytan deliği” diye adlandırılan delik burada yer alıyor. Kavalın boyu 60-90 santimetre arasında olabiliyor. Aletin boyuna ve diğer özelliklerine göre çeşitli isimleri de var. Bulgaristan’da normal kavalın yanında, “Kaba” adı verilen türü de çok yaygın.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1