New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

 • BULGARiSTAN VE TÜRKiYE’NiN BÜYÜK YILDIZI:
  Yıldız ibrahimova
 • Ses virtüözü olarak adlandırılan Yıldız İbrahimova, bir doğaçlama ve folklorik caz ustası. Sesini bir enstrüman gibi kullanabiliyor, çıplak sesle 90 dakikayı aflan konserler veriyor.

   

  Şan ve piyano öğrenimini Sofya Çocuk Müzik Okulunda, Sofya Müzik Lisesinde ve birincilikle bitirdiği Bulgar Devlet Müzik Akademisinde gören Yıldı z ibrahimova, 6 yaşından beri sahnede. 1952, Silistre doğumlu sanatçı berrak ve sınırları olmayan güçlü sesiyle yeteneğin, özellikle de yaratıcılığın somut bir örneğ i. Bir konserinde, orkestrasız 3 saat boyunca doğaçlama yapabilmiş biri.

  Avrupa klasiklerinden Rus müzi- ğine, Balkan havalarına, Çigan müziğinden Anadolu türkülerine, cazdan, modern müziğe uzanan bir yelpazede çok geniş bir repertuarı var. Sanat yaşamı boyunca, Bulgar ve Türk halk müziklerini caza uyarlamış, Çigan müziğini klasik ve caz müziğiyle harmanlayarak düzenlemeler yapmış. Hem besteci, hem yorumcu. Elektronik ve bilgisayar destekli stüdyo konserleri de veriyor. Muhtelif ülkelerde konservatuar öğrencileri ve öğretmenleri ile caz atölyeleri yapıyor.

  Bu dünyaca tanınan ses cambazı, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da 40’ı aşkın ülkede konserler vermiş. 15 albümü ve gittiği ülkelerin radyo-televizyon kanallarında gerçekleştirdiği stüdyo kayıtları var.

  Daha lise öğrencisiyken caza yönelen bu rakipsiz sanatçı, cazı özgürlük olarak görüyor, halk ezgilerini caz formatında yorumlayarak bu özgürlüğü yaşatmak ve hissettirmek istiyor. Sahnedeki enerjisi, doğallığı, coşkusu ile gerçekten dinleyicileri şaşırtıyor. Avrupa’nın en iyi cazcılarından biri, müziklerinde sınırları aşıyor, farklı kültürleri-etnik kökenleri bir araya getiriyor.

  ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü ile Bilgi Üniversitesi Caz Müziği bölümünde öğretim üyeli- ği yapan sanatçı, halihazırda bu görevini, ODTÜ ve Başkent Üniversitesi’nde sürdürüyor. “Bulgaristan’ı n ve Türkiye’nin büyük yıldızı” olarak tanınan ibrahimova yurtdışı festivallerde Bulgaristan’ı ve Türkiye’yi temsil ediyor, iki ülkeyi sanatıyla birleştiriyor. Mavi gözlerindeki çocuksu ışıltı- ları hiç kaybetmeyen Yıldız ibrahimova, 30 sanat yılını doldurdu ve müthiş birikimini “Sahnede 30 yıl” albümü ile sergiledi. MÜZiK Ses virtüözü olarak adlandırılan Yıldız ibrahimova, bir doğaçlama ve folklorik caz ustası. Sesini bir enstrüman gibi kullanabiliyor, çıplak sesle 90 dakikayı aşan konserler veriyor.

   

   

  SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

  Geri

  Anasayfa

  New Page 1