New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 


SPORUN HER ÇEŞİDi

Bulgaristan’da sporun her dalı aktif ve yaygın. iyi sporcular yetişiyor ve Bulgaristan her uluslararası yarışmada varlığını sürdürüyor.

 

Bulgaristan, spor eğitimine ve altyapı sına inanılmaz ölçüde önem veren, disipline ve başarıya inanmış sporcular yetiştiren bir ülke. Sporun her dalının aktif ve yaygın olduğu Bulgaristan, uluslararası yarışmalardan madalyalarla dönmüş pek çok sporcuya sahip. Örneğin geçen yıl yapılan Pekin Olimpiyatlarında, Bulgar sporcular 1 altın ve 4 de gümüş madalya kazandılar. Altın madalya kürek dalında Rumyana Neikova’nı n. Sporcunun 2000 ve 2004 olimpiyatlarından gümüş madalyaları da var. Diğer Pekin madalyaları ise güreşten. Zaten, Dimitar Dobrev, Boyan Radev, Peter Kirov, Atanas Komşev ya da Armen Nazarian gibi şampiyonlar çıkarmış Bulgaristan’da güreş geleneksel bir spor.

Atletizmin de eskiden beri Bulgaristan’da özel bir yeri var. Son dönemde eski başarılı sonuçlar pek elde edilmiş olunmasa da, Spas Bukhalov, Ina Eftimova, Momşil Karailiev ve Tsvetalina Kirilova gibi atletler takdir topluyor. Olimpiyat şampiyonu üç adımcı Tereza Marinova, sakatlığı nedeniyle sporu bırakanlardan. Delko Lesev ise, madalyalı bir emekli sırıkçı. Atletizmde anabilece- ğimiz diğer isimler ise Nikolay Atanasov, Valentin Atanasov, Ilya Dzhivondov ve Daniela Georgieva.

Maria Petrova 1991-1996 arası aktif olan, çok popüler bir ritmik jimnastikçi. 1992 ve 1994 Avrupa fiampiyonu, 1993, 1994 ve 1995 Dünya fiampiyonu. 21 yaşındayken sporu bırakan Petrova, artık uluslararası hakem olarak görev yapıyor. Artistik jimnastikçi Jordan Jovtchev de (1991-2008 arası aktif) 4 Dünya, 1 de Avrupa fiampiyonu ünvanına sahip.

Teniste, Haskovo’lu genç umut, 17 yaşındaki Grigor Dimitrov, en prestijli “Wimbledon” ve ABD Açık Tenis turnuvalarından madalyalarla döndü ülkesine. En iyi kadın tenisçi Tsvetana Pironkova ile birlikte Bulgaristan’da yılın (2008) tenisçileri seçildiler. 21 yaşındaki Pironkova, bu ünvanı üst üste 3 yıldır taşıyor. Lubomira Bacheva’nın (1990-2004 arası aktif) kazandığı iki WTA turnuvası var. Yulia Berberian, 1960’lı yılların mükemmel bir tenis oyuncusu. 70’lerde antrenör olduktan sonra üç kızı Katerina, Magdalena ve Manuela’yı yetiştirip Bulgaristan’ı n en yetenekli tenisçileri haline getirmiş

Yüzmede, Dünya maratonu kupasını 8 defa kazanmış olan Peter Stoyçev adını görüyoruz. Yılın (2008) en iyi 10 sporcusundan biri. Ve kayak sporları için çok uygun coğrafi koşullara sahip Bulgaristan’da en iyi snowboardculardan Aleksandra Jekova adı çıkıyor öne. Radoslav Yankov da 20 yaş altındaki gençlerde snowboard dünya şampiyonu. Boks’ta Kubrat Pulev, Avrupa boks şampiyonu. Gençlerde Stefan ivanov’un Avrupa Boks Birinciliğinden bir altın madalyası var. Detelin Dalakliev ise gümüş madalyalı bir başka boksör.

Buz Dansında son yıllarda Bulgaristan’ı başarıyla temsil elden en popüler çift: Albena Denkova/Maxim Stavisyki ikilisi. 1996 yılından bu yana her yıl Bulgaristan şampiyonu ünvanını taşıyorlar. Çiftin, Dünya fiampiyonasında madalya kazanan ilk Bulgar buz dansçıları olmak gibi bir özelliği var. Denkova 12 yaşında başlamış buz dansına. Staviyski ise, buz patenine başladığında dört yaşı ndaymış. 2003 ve 2004 Dünya ve Avrupa fiampiyonalarında bronz ve gümüş madalyalar kazanan Denkova/ Staviyski ikilisinin 2006’da Dünya fiampiyonlukları, 2007 Avrupa Artistik Patinaj fiampiyonasında üçüncülükleri var.

Futbol’un yeri başka

Her şeye rağmen, futbol Bulgaristan’da da en popüler spor. Bulgaristan Milli Futbol Takımının en büyük başarısı 1994 FIFA Dünya Kupası' nda aldığı dördüncülük. Ülkenin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu ise Hristo Stoiçkov.

1994 FIFA Dünya Kupası'nda attığı 6 golle gol kralı olmuş. Aynı yıl Avrupa'da Yılın Futbolcusu da seçilmiş. CSKA Sofya, Barcelona, Parma, Kashiwa Reysol gibi takımlarda oynayan Stoiçkov, Bulgaristan’da 5 defa yılın futbolcusu seçilmiş. Şu anda da, Bulgaristan Milli Futbol takı mının Teknik Direktörü.

Stoiçkov’un eski takımı olan ÇSKA Sofya, Bulgaristan liginin en önemli takımı. Kırmızı-siyah formalı ekip, 11 kere Bulgaristan Kupasını, 13 kere Sovyet Ordu Kupasını, 2 kere de Bulgaristan Süper Kupasını kazanmı ş. “Maviler” olarak anılan Levski Sofya’nın kuruluş tarihi ise 1914. Bulgaristan'ın önde gelen futbol takı mlarından biri ve CSKA Sofya’nın da ezeli rakibi. 1942’den beri 25 Bulgaristan Kupası kazanmış.

Bulgaristan futbol dünyasında son dönemde en çok konuşulan isim, 1981 doğumlu Dimitar Berbatov. Mükemmel performansıyla dünyanı n en iyi forvetleri arasında yer alan oyuncu profesyonelliğe CSKA Sofya ile adım atmış. Aynı yıl Bulgaristan milli takımına da çağrılmış. Ardı ndan Bayern Leverkusen’e geçen Berbatov’u, daha sonra Tottenham takımı kadrosuna almış. 2008-2009 sezonunda 30 milyon Pound karşılı- ğında Manchester United'a transfer olan Berbatov’un, 64 kez yer aldığı Bulgar milli takımında toplam 41 golü var. 27 yaşındaki futbolcu, 2004’ten beri her yıl Bulgaristan’da yılın en iyi sporcusu seçiliyor.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

 

New Page 1