New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,

Hırvatistan, Avrupa ülkeleri arasında genç bir Cumhuriyet olarak algılanıyor. Oysa, Hırvat ulusu yaklaşık 1500 yıldır o topraklarda yaşıyor. Bu uzun süre boyunca yaşadıkları deneyimlerle, kendi kültürlerini, sanatlarını, folklor özelliklerini, geleneklerini, bilimsel birikimlerini, kısacası uygarlıklarını oluşturmuşlar. Yaratıcı bir halk oldukları için, başta “kravat” olmak üzere, dünyaya bir çok yenilik armağan etmişler. Ve bugün, çağdaş bir Avrupa ülkesi olarak, kaliteli bir yaşam tarzını sürdürüyorlar.
 
DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında, sizi işte bu ülkeye, Hırvatistan’a götürüyoruz.
 
Hırvatistan, 21.yüzyılın en çok gelişen Turizm ülkelerinden biri. Ülkenin bu alanda her türlü koza sahip olması Hırvatların işini kolaylaştırıyor. Güneş, deniz, kıyılar, adalar ve muhteşem tatil tesisleri bir yanda; dağlar, mağaralar, yer altı suları ve kayak merkezleri diğer yanda. İsteyen, ülkedeki tarihi mirasın izini sürebilir, isteyen her bölgede özgün olan gastronomik keyiflerin tadına varabilir.
 
Başkent Zagreb’in yanında, Adriyatik kıyısında yer alan bir çok Hırvat şehri hakkında okuyucularımıza biraz fikir vermek istedik. Rijeka’dan Dubrovnik’e kadar kıyı boyunca uzanan bu şehirler,hem bir tatil beldesi olmanın, hem de büyük şehir olma özellikleriyle her türlü ihtiyaca cevap verme kapasitesinin avantajını taşıyorlar.
 
Ankara’daki Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota, kendisiyle yaptığımız ve iç sayfalarda okuyacağınız mülâkatta, Hırvatistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ideal düzeyde olduğunu, ancak iki ülke arasındaki ticaret hacmının hızla artması gerektiğini söyledi. Çok doğru olan bu tesbitin kısa sürede gerçekleşme yoluna girmesi hiç de şaşırtıcı olmaz. Çünkü kaliteli ürünler üreten Hırvat firmaları, tüm Batı Avrupa’ya yapmakta oldukları satışları Türkiye’de de gerçekleştirebilmek için büyük çaba gösteriyorlar. Ticari alanda Türkiye ile işbirliği yapmak konusunda çok istekliler.
 
Türkler için Hırvatistan’a gidip, bu ülkeyi yakından tanımak hiç zor olmadığı gibi, çok da keyifli. Turist olarak gidenlere Hırvat halkı, iş için gidenlere de Hırvat firmaları kucak açacaktır. Unutmadan söyleyelim: Hırvatistan’a gitmek için vize bile gerekmiyor.
 
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1