New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

 
MİLLİ PARKLAR CENNET KÖŞELERİ

Hırvatistan’da, her biri farklı özellikler taşıyan 8 Milli Park var. Dünyanın her yerinden turistler ve bilim adamları bu özgün doğal alanların havasını solumak için Hırvatistan’a geliyorlar.

 

Doğanın oldukça cömert davrandığı Hırvatistan’da gezilip görülmesi gereken pek çok yer var. Ülkenin her yerine yayılmış bulunan Milli Parklar da turizm açısından çok önemli. Hırvatistan’da 8 Milli Park, ayrıca 11 Doğal Park ve 2 rezerv alanı bulunuyor. Bütün bu alanlar, doğal açıdan adeta cennetten birer köşe gibi. Her birinin kendine has bitki örtüsü, hayvan topluluğu ya da sulak alanları var.
 
Plitvice Gölleri
 
Başkent Zagreb ile Dalmaçya kıyılarındaki Zadar kentlerini birbirine bağlayan otoyolun tam ortasında yer alan Plitvice Gölleri Milli Parkı, 1949 yılında Milli Park ilân edilmiş, 1979 yılında da UNESCO Dünya Mirası statüsünü kazanmış. Yaklaşık 300 km2’lik bir alanı kapsayan Parkta, birbirine şelâlelerle bağlı olan 16 göl yer alıyor. Etrafı sık orman alanlarıyla çevrili göllerin bir uçtan öbür uca uzaklığı 8 km. Çevre ormanlarda, geyikler, ayılar, kurtlar, nadir kuş türleri gibi hayvanlar yaşıyor. Park alanının denizden yüksekliği 380m ile 1280m arasında değişiyor. Gölleri birbirine bağlayan şelâlelerden en geniş olanı ise, Veliki Slap; tam 70 m boyunda. Park alanı içinde 2 de mükemmel lokanta bulunuyor: Borje ve Poljana. Ama, acelesi olanlar için, bir sürü büfe de mevcut.
 
Paklenica Haritada deniz ve dağlar arasına sıkışmış gibi görünen Paklenica Milli Parkı, Zadar’a yaklaşık 60 km uzaklıkta. Park, “Velika Paklenica” ve “Mala Paklenica” isimli iki kanyon ve çevresinden oluşuyor. Velika 14 km uzunluğunda, Mala ise 12. Her ikisinin de genişliği 500m kadar. Ağaçlık kısımlarda karaçam ormanları var. Karaçamın Hırvatça adı “Paklina”. Paklenica’nın adının da buradan geldiği sanılıyor. Bölge, 1949 yılında Milli Park ilân edilmiş.
 
Yaklaşık 100 km2 genişliğindeki Park alanında, özgün bitki örtüsü ve hayvan popülasyonunun yanında, çok sayıda mağara, yer altı akarsuları ve gölleri de var. Burası “karstik” bir bölge. Bilindiği gibi, yeraltı sularının bulunduğu yerlere “karst” alanı deniliyor. Parkta, geyik ve dağ keçisi türleri, ayılar, kurtlar ve çakallar yaşıyor. En yüksek nokta ise “Sveto Brdo”. 1753 m yükseklikte. Zaten Paklenica dağcılık meraklıları için ideal bir yer. Hatta paraşütçüler için de. Örneğin 200 m derinliğindeki Mamet mağarasına paraşütle atlayanlar oluyormuş. Ama sadece usta paraşütçüler.
 
Risnjak
 
Rijeka’nın 18 km kadar kuzeydoğusunda, Slovenya sınırına yakın bir alanda yer alan Risnjak Milli Parkı’na ulaşım çok kolay. Çünkü Zagreb-Rijeka otoyolu zaten Parkın yanından geçiyor. Burası Hırvatistan’ın en dağlık ve en yoğun ormanlara sahip bölgesi. 63,5 km2’lik bir alanı kaplıyor. Aslında burası da bir karst alanı. İçerdiği faylar, çukurlar, mağaralar ve uçurumlarla çok ilgi çekici. Yer altı suları açısından da oldukça zengin. Zaten Kupa nehri de buradan çıkıyor. Risnjak’ın adının, Hırvatçada “vaşak” anlamına gelen “Ris” kelimesinden kaynaklandığı söyleniyor. Gerçekten de Parkta ayılar, Alp geyikleri, yaban domuzları gibi hayvanların yanında vaşaklar ve yapan kedileri de yaşıyor. Ayrıca, baykuşlar ve ağaçkakanlar gibi çeşitli kuşlar da parkın sakinleri arasında. Zaten yörenin bitki örtüsü de muhteşem. Sık kayın ve köknar ormanları var.
 
 
Risnjak çok iyi düzenlenmiş bir Milli Park. İçinde gezinti yolları bulunuyor. İki saatlik bir yürüyüşle Parkı gezmek mümkün. Böylece hem özgün bitki örtüsü, hem de karstik şekillenmeler görülebiliyor.
 
Mljet
 
Güney Dalmaçya takımadalarından biri olan Mljet adası, Peljesac yarımadasının güneyinde, Dubrovnik civarında bulunuyor. Ortalama 3 km genişliğinde ve 37 km uzunluğunda bir ada. Adanın kuzey bölümündeki, 5,4 km2 karelik alan, 1960’dan beri Milli Park statüsünde. Bu yemyeşil adanın zengin bir bitki örtüsü var. En dikkat çekeni, Alp çamları. Milli parkta çok çeşitli ötücü kuşlar bulunuyor. Bir de “yılan kartalı” var. Yerdeki yılanları avlayarak besleniyor. Milli parkta, hiçbiri zehirli olmayan ve insana zarar vermeyen 5 değişik yılan türü var.
 
Mljet Milli Parkı, “blatine” denilen küçük karst vadileri, bazı mağaralar ve kıyısında küçük adacıklar içeriyor. Ama en büyük özelliği, Park alanı içinde yer alan iki göl: Bu göllerden büyük olanına “Veliko Jezero” (Büyük Göl), küçük olanına da “Malo Jezero” (Küçük Göl) adı verilmiş. Bu iki tuzlu su gölü, dar bir kanal ile birbirine bağlı. Veliko Jezero’nun ortasında bulunan küçücük “Melita” adasında ise, Benediktin rahiplerinin 12. yüzyılda inşa etmiş oldukları küçük St.Mary kilisesi var. Bu küçük göl adası ve üzerindeki güzel kilise, Mljet Milli Parkının simgesi sayılıyor.
 
 
Kornati Takımadaları Kornati Milli Parkı, Hırvatistan’ın Adriyatik kıyılarının orta kesiminde, Zadar ve Şibenik kentleri hizasında ve kıyıya paralel bir konumda bulunuyor. Adını, takımadaların en büyüğü olan Kornat adasından alan Park’ta irili ufaklı tam 89 ada yer alıyor. Bu adalardan çoğunda oturan kimse yok. Adaların toplam yüzölçümü 50 km2 kadar, fakat, kıyıları çevreleyen deniz ile birlikte, Milli Park alanı 234 km2’yi buluyor. Bölge, 1964 yılında Milli Parka ilân edilmiş. Adalarda su kaynağı yok. Kireçtaşı formasyonlarının çok olması nedeniyle, bitki örtüsü de oldukça seyrek. Ama burası balık açısından, Adriyatik’in en zengin alanlarından biri. Kornati Milli Parkında, koruma altına alınmış birkaç bölge dışında tekneyle gezmek serbest. Eğer balık avlamak isteniyorsa, önceden izin almak gerekiyor. Dalış meraklıları ise, adaların harika jeomorfolojik yapısı nedeniyle unutulmaz sualtı maceraları yaşıyorlar.
 
Brijuni Adaları
 
Kornati gibi, Brijuni Milli Parkı da adalardan oluşuyor. Bu kez, Istria yarımadasının güneybatısında, Pula kenti yakınlarında yer alan 14 küçük ada söz konusu. Adaların yüzölçümü 34 km2. En büyük ada, kıyıya 2 km uzaklıktaki “Veli Brijun”. Adalarda tipik Akdeniz bitki örtüsü var. Hayvan popülasyonu ise, daha çeşitli. Bazı hayvan türleri hep bu adalarda yaşamış, bazıları ise sonradan getirilmiş ve ortama uymuşlar. Deniz ise, balık türleri dışında, kabuklu hayvanlar ya da süngerler gibi değişik türlerle dolu. Parkın içinde bir “Safari Park” ve bir “Etno Park” bulunuyor.
 
Krka nehri
 
Krka Milli Parkı, adını Krka nehrinden alıyor. Şibenik kentinin biraz kuzeyinde, Krka nehri boyunca uzanan 110 km2’lik alan 1985’de Milli Park olmuş. Park alanı, Krka nehri dışında, göller ve şelaleler de içeriyor. Çok zengin bir bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip. 860 değişik tür bitki tesbit edilmiş. 18 tür tatlı su balığı yanında, 222 değişik kuş çeşidi var. Bunlardan 18’i yarasa türleri. Parkın içinde yaya olarak veya sandalla gezmek mümkün. Yine Park içinde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken iki manastır var: 14. yüzyıldan kalma Krka Manastırı ve küçük Visovac adasındaki Visovac Manastırı.
 
Sjeverni Velebit
 
Sjeverni Velebit Milli Parkı, Paklenica Milli Parkının hemen kuzeyinde. Zaten Sjeverni Velebit, “Kuzey Velebit” anlamına geliyor. Bölge 1999 yılında Milli Park olmuş. Burası hem önemli bir karst alanı, hem de ender bir biyo-çeşitlilik özelliğine sahip. 109 km2’lik Parkta bazı bölgeler koruma altında ve turizme kapalı. Buralara özel izin sahibi bilim adamları girebiliyor. Sjeverni Velebit’te, 1300 m’den yüksek 30 zirve bulunuyor. 150 kadar da çukur tesbit edilmiş. Alışılmışın dışındaki bu arazide çok özel dağ bitkilerinin korumaya alındığı “Velebit Botanik Rezervi” de var. Bazı yüksek tepelerden, Adriyatik kıyılarındaki Pag, Rab ve Krk gibi adaların büyüleyici manzarası izlenebiliyor.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1