New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

DÜNYA ÇAPINDA SPORCULAR

Hırvatistan’da spor deyince akla ilk gelen futbol oluyor. Ama, aslında sporun her dalına ilgi son derece yoğun, ve ülkede dünya çapında sporcular yetişiyor.

 

Hırvatistan’da bilinen en eski sportif yarışma 16. yüzyılda yapılmış. 1593 yılında, “falkusa” adı verilen tam 74 ahşap balıkçı teknesi, Vis adasındaki Komiza limanından hareket edip Palagruza adacığına rakiplerinden önce varmak için birbiriyle kapışmış. Bu yarış Avrupa’daki ilk deniz yarışı olarak biliniyor. Beş kişinin kürek çektiği “falkusa”lar, 42 millik mesafeyi 5 ile 15 saat arasında katetmişler.
 
Hırvatistan’da böyle erken başlamış olan spor geleneği günümüzde de devam ediyor. Sporun her alanında aktif olan ve ünlü sporcular yetiştiren ülkede, bugün futbol en popüler spor dalı.
 
Takımlar ve oyuncular
 
Hırvatistan’ın ilk futbol kulüpleri 1903 yılında Zagreb’te kurulmuş. 1911’de Split’te kurulmuş olan Hajduk ise, Hırvatistan’ın en ünlü iki kulübünden biri olarak, bugün de faaliyetini sürdürüyor. Diğer ünlü kulüp ise, 1945’de kurulmuş olan Dinamo Zagreb. Son yıllarda Hırvatistan Şampiyonluğunu kimseye kaptırmayan Dinamo Zagreb uluslararası alanda da en başarılı Hırvat takımı: 1967’de Leeds United’i yenerek Avrupa Fuar Şehirleri Şampiyonu olmuş.
 
Hırvatistan milli takımının ilk kez 1907 yılında Çek’lere karşı oynadığı biliniyor. Daha sonra da, 1940 yılında Zagreb’te, İsviçre ile oynamış ve 4-0 kazanmışlar. İkinci Dünya Savaşının ardından Yugoslav forması ile oynayan ünlü Hırvat futbolculardan Stjepan Bobek, 63 kez milli forma giymiş, 36 gol atmış. Belgrad’da Partizan takımında oynarken bütün zamanların en büyük oyuncusu seçilmiş. Josip Skoblar da Yugoslavya için 32 kez forma giymiş, 1971’de “Altın Ayakkabı” ödülü almış.
 
Bağımsızlıktan sonraki ünlü oyunculardan Zvonimir Boban, 1991-1999 arasının en iyi oyuncusu sayılıyor. 51 kez milli forma giymiş. Alen Boksic ise, 40 kez milli formayı giymiş ve 10 gol atmış. Niko Kovac da 83 kez milli olmuş ve 15 golü var. Dario Simic ise, 1996-2008 arasında 100 kez milli takıma seçilmiş. Davor Suker’in 1998 Dünya kupasında milli takıma yaptığı katkılar hala hatırlanıyor. Luka Modric de 2007’de “yılın futbolcusu” seçilmiş.
 
 
Hırvatistan’ın çok başarılı olduğu diğer bir spor da Basketbol. Hırvat milli takımı 1992 Olimpiyatlarında, gümüş madalya kazanmış. Ülkenin en ünlü Basketbol takımı “Cibona Zagreb”. Cibona, 1946 yılında Sloboda adıyla kurulmuş, ama daha sonra Lokomotiva adıyla ün yapmış. Bugünkü adı olan Cibona kelimesinin anlamı ise “iyi gıda”. 4 büyük gıda firmasının takıma sposorluk yapması nedeniyle bu ismi taşıyor. Takımda, çok büyük basketbolcuların emeği var. Örneğin, dünya çapında ünlü basketbolcu Drazen Petrovic (1964-1993), çok azimli, tutkulu ve isyankar biri olarak hatırlanıyor. Petrovic’in parlak sporculuk kariyeri 28 yaşında, bir trafik kazasında son bulmuş. Bazıları onu Avrupa’nın, hatta dünyanın en iyi basketbolcusu olarak niteliyor. Kresimir Cosic (1948-1995) ise, 15 yıl boyunca Avrupa basketboluna damgasını vurmuş. Sıradışı fiziki ve psikolojik özellikleri; 2,11 m.lik boyu, hızı, zerafeti ile “Bir siyah gibi oynayan beyaz” lakabını almış. 46 yaşında kanserden ölmüş. Hırvat basketbolundan söz ederken, eskiden Jugoplastika olarak bilinen ünlü KK Split takımını da unutmamak gerekiyor.
 
Voleybol’da Mladost Zagreb ve ZOK Rijeka öne çıkan takımlardan. Hırvatistan voleybolünde bayan oyuncuların da çok başarılı oldukları görülüyor.
 
Bireysel başarılar
 
Bisiklet sporunda en büyük isim sayılan Martin Cotar’ın, 1999’da Avrupa birinciliği var. Yüzme dalında Duja Draganja, 2004 Atina Olimpiyatlarında aldığı gümüş madalya ile Hırvatistan’ın Olimpiyatlarda madalya kazanan ilk yüzücüsü olmuş. Sırtüstü yüzmede ise, Gordan Kozulj’un Avrupa ve Dünya şampiyonlukları var. 1999’da yılın sporcusu da seçilmiş. Sanja Jovanovic ise, hem Avrupa şampiyonu, hem de 2 kez Dünya rekoru kırmış bir sporcu. Olimpiyatlarda şampiyon olan tek Hırvat kadın yüzücü ise, 1984’de Yugoslav renkleriyle yarışmış olan, Durdica Bjedov.
 
Atletizm’de, yüksek atlamacı Blanka Vlaşiç en önemli isim. 2007 ve 2009’da iki kez Dünya şampiyonu olan Vlasic, 2007 yılında Avrupa’nın en iyi kadın sporcusu ünvanına layık görülmüş. Halen, 2,08 ile dünyanın en iyi ikinci derecesine sahip. Çekiç atma dalında Dünya Gençler Şampiyonu Ivana Brkljaçiç, ve disk atmada Avrupa Gençler Şampiyonu Sandra Perkoviç diğer önemli Hırvat atletler arasında yer alıyorlar.
 
Hırvatistan’ın çok güzel kayak istasyonları var: Bjelolasica (1534 m), Platak, (1363 m), Sljeme, (1033 m) ve Velika (954 m) gibi. Bu da ülkede iyi kayakçıların yetişmesini sağlıyor. Kayakçıların hemen hepsi Alp disiplininden. Slalom’da Ivica Kosteliç’in çok sayıda zaferi var. 2003’te Dünya şampiyonu olmuş. Ülkede “slalomun kralı” olarak anılıyor. Ivica’nın kız kardeşi Janica Kosteliç’in de sayılamayacak kadar çok başarısı var. Bütün zamanların en iyi kadın kayakçılarından. 2002’de olimpiyatlardan üç altın madalya ile dönmüş. Bu başarıya ulaşmış ilk kadın sporcu. 2003’te iki Dünya şampiyonluğu var. 2005 Dünya şampiyonasında yine üç altın madalya sahibi. 2006’da sağlığı bozulunca, olimpiyatlardan sadece bir altın ve bir gümüşle çıkmış. Dünyada Olimpiyat oyunlarda toplam 4 altın madalya kazanan ilk kadın kayakçı.
 
Lika’lı kahraman
 
Hırvatistan’ın gelmiş geçmiş en büyük güreşçisi olan Marijan Matijeviç, 1878 ile 1951 yılları arasında yaşamış. Ona “Junak iz Like” diyorlar, yani “Lika’lı kahraman”. Türkiye’nin Koca Yusuf’u gibi, Hırvatistan’da da Matijevic bir simge olmuş. Bu güçlü atlet dünyayı dolaşmış, müsabakalar yapmış, hakkında dünya basınında çok sayıda yazı yayınlanmış. Bu arada, 1904 yılında, İstanbul’da Dünya Şampiyonu olunca, Padişah II. Abdülhamit tarafından bir madalya ile de ödüllendirilmiş.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1