New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

BÜYÜKELÇİ GORDAN BAKOTA “İstikrarın Temel Taşları”

 

Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Gordan Bakota AB adayları Türkiye ve Hırvatistan’ı Güneydoğu Avrupa’da istikrarın temel taşları olarak görüyor. Diplomat Atlas’a verdiği bu mülakatta Büyükelçi, siyasi işbirliği, ekonomik bütünleşme, ortak Akdenizli bakış açısı ve spor sevgileriyle birbirlerine oldukça yakın olan iki halk arasında daha yoğun kültürel ve turistik paylaşımlar için çağrıda bulundu.

 

DİPLOMAT ATLAS: Hırvatistan’ın AB adaylığı ile ilgili son durum nedir?
 
GORDAN BAKOTA: Önümüzde henüz açılmayı bekleyen zorlu fasıllar var. Devlet, bürokrasi, Hukuk sistemi, uyum sağlamamız gereken en önemli başlıklar. Ancak müzakereleri 2010 yılının ortası itibariyle bitirebileceğimizden umutluyum. Mevcut 27 üyenin de onayının ardından 2011 yılının sonunda, ya da 2012 yılının başında Birliğe üye olmayı umuyoruz.
 
DİPLOMAT ATLAS: Sizi bu konuda iyimser kılan nedir?
 
GORDAN BAKOTA: Öncelikle, geçtiğimiz Nisan ayında NATO üyesi olduk. Bu noktada, Türkiye’nin ülkemize verdiği büyük desteğin de altını çizmek isterim. Ayrıca, Lizbon Anlaşmasının imzalanmasıyla genişleme sürecinin kapsamı arttı. Bunun yanı sıra, Hırvatistan ve Slovenya Başbakanları Ekim ayında sınır sorununu tahkime götüren bir anlaşma imzaladı.
 
DİPLOMAT ATLAS: Sizce AB daha fazla genişlemeli mi?
 
GORDAN BAKOTA: Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini kuvvetle destekliyoruz. Aynı zamanda, Hırvatistan’ın AB ile yürüttüğü müzakereler Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya ve diğer Güneydoğu Avrupa ülkeleri için de önemli bir örnek teşkil ediyor. Euro-Atlantik perspektifinin bu bölgede istikrar için bir ön koşul olduğuna inanıyoruz. AB adaylık sürecimize ilişkin her çeşit belgenin çevirilerini komşularımızla paylaşıyoruz.
 
DİPLOMAT ATLAS: Bölgedeki istikrar konusunda da iyimser misiniz?
 
GORDAN BAKOTA: Slovenya ve Hırvatistan’ın geldiği nokta yeni bir atmosferin yaratılabileceğini gösteriyor. Türkiye’nin komşularıyla sorunsuz ilişkiler yürütme siyasetine tamamen katılıyorum. Bu olmadan refah sağlanamaz. Bu nedenle, Türkiye ve Hırvatistan’ın bölgemizdeki istikrarın temel taşları olabileceğini düşünüyoruz. Bosna Hersek’in bütünlüğünü de tamamıyla desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Etkili yönetim ve burada yaşayan üç ulusun eşit haklara sahip olması çok önemli. Bu, ayrıca, AB’nin de önem verdiği konulardan biri.
 
DİPLOMAT ATLAS: Hırvatistan – Türkiye ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
GORDAN BAKOTA: Sorunsuz, dostane ve karşılıklı desteğe dayalı. NATO’da beraberiz. Uluslararası kuruluşlarda işbirliği yapıyoruz ve bölgede ortak bir konumu paylaşıyoruz. AB konusunda görüş ve deneyimlerimizi birbirimizle paylaşıyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması da dahil olmak üzere karşılıklı pek çok anlaşmamız var. Ülkelerimiz arasında vize uygulaması olmaması da ilişkilerimizin gücünü gösteriyor.
 
DİPLOMAT ATLAS: Türk yatırımcıların Hırvatistan’daki durumu nedir?
 
GORDAN BAKOTA: Bunu size bir örnekle açıklayayım. Avrupa’nın en iyilerinden olan otoyollarımızla gurur duyuyoruz. Zagreb’ten Split’e kadar olan otoyol Enka tarafından inşa edildi. Dubrovnik’teki iki muhteşem otelin sahipleri Türk. Rixos ve Doğuş Holding gibi şirketlerin Hırvatistan’da faaliyet göstermesinden memnuniyet duyuyoruz. Türk yatırımcılar çalışma alışkanlıklarımıza ve ekonomik esnekliğimize zenginlik katıyor ve küresel pazara girmemizi kolaylaştırıyor. Bence Hırvatistan’ın AB üyeliği de Türk yatırımcılara bölgesel ekonomik işbirliği ve üçüncü pazarlarda varlık göstermek anlamında büyük bir ivme kazandıracak
 
DİPLOMAT ATLAS: İki ülke arasındaki ticaret düzeyinden memnun musunuz?
 
GORDAN BAKOTA: Rakamlar ticaret hacminin arttığını gösteriyor. Ancak potansiyel çok daha fazla. Türkiye’nin Hırvatistan’a yönelik ihracatının arttığını görmek sevindirici ancak Türkiye pazarında da daha fazla Hırvatistan malı görmek istiyoruz. Hırvatistan’ın en büyük gıda işleme şirketlerinden biri olan Podravka İstanbul’da bir büro açtı ve şu anda işleri gayet iyi. Çok yakında Hırvatistan Ekonomi Bakanı Türkiye’yi ziyaret edecek ve büyük bir iş forumu düzenleyeceğiz.
 
DİPLOMAT ATLAS: İşbirliğinin arttırılacağı sektörler hangileri?
 
GORDAN BAKOTA: Turizm bunlardan biri. Türkiye de, Hırvatistan da dünya turizminde küresel çapta oyuncular. 2008 yılında Hırvatistan’ı 10 milyon turist ziyaret etti ve rakamlar ekonomik krize rağmen artış gösteriyor. Umut vadeden bir diğer alan ise ulaşım. Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan kara ve deniz yollarının tümü Hırvatistan’dan geçiyor. Ben de Türk şirketlerinin Hırvatistan limanlarını kullanmalarını özellikle teşvik etmeye çalışıyorum. En büyük limanımız olan Rijeka, Türkiye’den Orta Avrupa’ya en yakın geçiş noktası.
 
DİPLOMAT ATLAS: Ülke halklarının kardeşliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
GORDAN BAKOTA: Düşünce yapılarımız birbirine benziyor. İzmir’e de, Antalya’ya da, Dubrovnik’e de, Split’e de gitseniz aynı Akdeniz ortamını buluyorsunuz. Spor da aramızdaki başka bir güçlü bağ. Pek çok Hırvat antrenör Türkiye’de tanındı. Tomislav İvic ve Otto Baric bunlardan sadece ikisi. Şu anda Trabzon, Eskişehir ve Ankara’da futbolcularımız var. Basketbolda da durum aynı. Her Ocak ayında bir çok futbol takımımız Antalya’da antrenman yapıyor ve bana Antalya’nın bir spor cenneti olduğunu söylüyorlar. Maalesef milli futbol takımlarımız Güney Afrika’daki Dünya Kupasında yarışamayacaklar ama inanıyorum ki, dönüşümüz muhteşem olacak…
 
DİPLOMAT ATLAS: İki ülke halklarını daha da yakınlaştırmak için neler yapıyorsunuz?
 
GORDAN BAKOTA: Hırvatistan’da daha fazla Türk turist, Türkiye’de de daha fazla Hırvat turist görmek istiyoruz. Dubrovnik’e gidecek Türklere 50.000’den fazla Osmanlı belgesi içeren, mükemmel şekilde korunmuş muhteşem Osmanlı arşivini görmelerini öğütlüyorum. Nisan ayında Zagreb Filarmoni Orkestrası ve HGM Caz Orkestrası müzik festivali için Ankara’ya geldiler. 2010 yılında da İstanbul’da ve Ankara’da konserler ve sergiler düzenlemek istiyoruz.
 
DİPLOMAT ATLAS: Özetle, Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
 
GORDAN BAKOTA: Öncelikle, Afganistan’da olduğu gibi, dünyada barış ve istikrarı sağlamak için gerekli katkıyı yapmalıyız. Ortak eylemler ve bakış açılarıyla BM, AB gibi uluslararası kuruluşlarda ve bölgemizde birlikte çalışmalıyız İkinci olarak, Türkiye’yi dünyada, Hırvatistan’ı ise bölgemizde küresel ekonomiye katkı sağlayan oyuncular olarak değerlendiriyorum. Hırvatistan’da çok sayıda Türk şirket, Türkiye’de de çok sayıda Hırvat şirket açılacaktır. Ayrıca daha fazla alanda işbirliği, kaynaşma ve turistik ilişki öngörüyorum.
 
DİPLOMAT ATLAS: Son olarak, okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?
 
GORDAN BAKOTA: Bir diplomat olarak, son dört yıldır Türkiye’de görev yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye’de büyükelçi olmak çok ayrıcalıklı bir görev.  
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1