New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

HATIRLANMASI GEREKEN BİR KENT RİJEKA

 

Rijeka, Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındaki en büyük limanı. Kuzey Adriyatik’teki Kvarner Körfezi’nde yer alıyor. Sözcük olarak “nehir” anlamına gelen Rijeka, Hırvatistan’ın en büyük üçüncü şehri.

 

Büyük bir liman kenti olan Rijeka, Hırvatistan’ın en güzel kıyılarına sahip ama turist akınlarının uzağında kalmış. Bu güzel kenti çok az kişi tanıyor. Adeta unutulmuş bir şehir gibi, son derece sakin. Turistler buraya, ya güneydeki Dubrovnik’e giderken ya da Istria yarımadasını ziyarete geldiklerinde uğruyorlar. Ünlü Istria yarımadası, Rijeka’nın hemen batısında.
 
Akdeniz’in bu güneşli kıyılarında çok sayıda koy ve plaj var. Kvarner Körfezi ve Istria rivierası, Hırvat turizm gelirlerinin yüzde 50’sini karşılıyor. Su sporları için de ideal; yelken, dalış, su polosu, balık avcılığı.. Hemen geride, 30 km ötedeki dağlarda da yürüyüşler, tırmanış, avcılık yapılabiliyor. Kvarner körfezinde yer alan ve bir köprüyle anakaraya bağlanan ünlü Krk adasına ve deniz yoluyla da Cres, Losinj ve Rab adalarına Rijeka’dan gidiliyor.
 
Yaklaşık 144 bin olan nüfusunun çoğunluğunu Hırvatlar (%80) oluşturuyor. Sırplar ve İtalyanlar da diğer etnik gruplar. İtalyanların Rijeka’da okulları var, İtalyanca “La Voce del Popolo” gazetesini de çıkarıyorlar. Bu gazete yayın hayatına 1885’te başlamış. İtalya’ya bu kadar yakın oluşu kente özel bir hareketlilik getiriyor. Zaten, Rijeka sakinleri Hırvatçanın yanısıra İtalyanca da konuşuyor.
 
19. yüzyılda, hem bir sanayi merkezi, hem de kavşak noktası olarak gözde bir şehirmiş. O zamanlar haftada 6 gemi kalkarmış ABD’ye. Rijeka, Orta Avrupa göçmenlerinin yola çıkış noktasıymış. Kentte Amerikan Konsolosluğu da varmış. Şimdilerde henüz otel sayısı az ama turizm giderek gelişiyor. Şehre 16 km uzaklıktaki şirin yerleşim yeri Opatija, Doğu Avrupa’nın zenginlerini ağırlıyor. Rijeka ekonomisi deniz taşımacılığına, tersaneciliğe ve turizme dayanıyor.
 
Keyifli bir şehir turu Son derece ucuz olan bu şehrin gece hayatı çok canlı. Bar ve kulüpler sabaha kadar açık. Merkezde sadece yayalara ayrılmış bölgede sıra sıra cafeler, mağazalar var. Kahve tüketimi oldukça fazla. Deniz kenarında huzurlu yürüyüşler yapmak mümkün. Çok sayıda müze de var, Modern sanatlar müzesi, Denizcilik müzesi gibi.
 
 
St Vitus, 17.yüzyılda yapılmış sevimli bir kilise. Duvarında bir top mermisi var, Napolyon savaşları sırasında İngilizler tarafından konmuş buraya. Efsaneye göre Karolina adında bir Hırvat kızı İngilizlere saldırıları durdurmaları için yalvarmış. Karolina’nın güzelliğinden etkilenen subaylar da ateşi kesmişler. Birçok hayat kurtulmuş böylece. O yüzden şehirde birçok işletme ve butiğin adı Karolina.
 
Limanda üç kapalı pazar yeri var, hemen küçük bir parkın yanında. Park içinde kocaman sütünları ile yer alan klasik tiyatro binası, 1765 yılında yapılmış. Haftanın yedi günü açık olan pazarlar, çok rağbet görüyor. Şehrin yukarı kısmında, bir tepenin üzerine konuşlanmış Trsat şatosu, 13.yy tarihli. Şatoya çıkmak için 500 basamak tırmanmak, ya da taksiye binmek gerekiyor. Görülmesi gereken diğer yerler arasında Torpido Fabrikası var: Avrupa’da üretilen ilk güdümlü torpidonun prototipleri Giovanni Lupis tarafından burada yapılmış. Ayrıca, Stara Vrata (Eski Kapı), Svetişte Majke Bozje Trsatske (Tarsatlı Madonna Mabedi) ve 1632’de kurulan Rijeka Üniversitesi de görülmeye değer yerler arasında.
 
Karnaval
 
Rijeka’da her yılın Ocak ayı ortalarında başlayan ve bir ay kadar süren bir de Karnaval mevsimi var. 2010 yılında 27ncisi yapılacak olan bu eğlenceli etkinlikte 100 kadar çeşitli gösteri grubu yer alacak. Rijeka Karnavalı, Rio ve Venedik Karnavallarının ardından, dünyanın 3. büyük karnavalı olarak biliniyor ve her yıl yaklaşık 100 000 turist çekiyor. Karnaval başlarken, Rijeka Belediye Başkanı, şehrin sembolik anahtarını “Toni Usta” (Mestar Toni) diye adlandırılan Karnaval Başkanına teslim ediyor. Tabii ki, bir “Karnaval Kraliçesi” seçiliyor, tabii ki bir Karnaval Balosu düzenleniyor, tabii ki görkemli bir “Karnaval Yürüyüşü” yapılıyor... Ve daha bir sürü etkinlik...
 
Kısacası, kaçırılmaması gereken bir şölen...
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1