New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

HİZMET SEKTÖRÜNÜN GÜCÜ

 
Hırvatistan, GSMH’sının 2/3’sini hizmet sektöründen sağlıyor. Bu da, ülkede Turizm’in ne kadar önemli bir yeri olduğunu gösteriyor. Gıda endüstrisi ise, Hırvat ekonomisinin diğer bir önemli kozu.
 
Bağımsızlık öncesinde, Hırvatistan, Federal Yugoslavya’nın en kuvvetli ekonomiye sahip 2 üyesinden biriydi. Slovenya ile birlikte, bütün Yugoslavya ekonomisinin yarısını temsil ediyorlardı. Bağımsızlık sonrasında, Başkan Franjo Tudman’ın öncülüğünde özelleştirme ve serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci başlatıldı. Bu süreçte, elbette ki bazı sancılar yaşandı ama 2000’li yıllardan itibaren ekonominin yavaş fakat istikrarlı bir biçimde, yılda yüzde 4-6 oranında büyüyerek sağlamlaştığı görüldü.
 
Hizmet sektörü
 
Hırvatistan ekonomisinde Hizmet sektörünün payı çok büyük. Yaklaşık yüzde 67. Hizmet sektörü deyince de akla Turizm geliyor. Yılda 10 milyon turist ağırlayan Hırvatistan, sadece yaz turistleri için değil, sahip olduğu muhteşem kayak merkezleriyle kış turistleri için de çok çekici bir ülke. Zaten dünyada en popüler 20 turizm ülkesinden biri. Ülkedeki Milli Parklar, Doğal Parklar, adalar ve her bölgede var olan gastronomik özellikler gözönüne alındığında, Turizm ve Hizmet sektörünün neden bu denli önemli olduğu anlaşılıyor.
 
Endüstri
 
Sanayi sektörünün Hırvatistan ekonomisindeki payı ise, yüzde 27 dolaylarında. Ülkede çok güçlü bir gıda endüstrisi var. Organik gıda ürünleri en çok AB ülkelerine ihraç ediliyor. Şarküteri ürünleri, nefis peynirler, zeytinyağı, enerji içecekleri ve şarap çok kaliteli.
 
Aynı şekilde kimya endüstrisi de Hırvatistan’ın diğer bir kozu. Ama endüstride gemi inşası başı çekiyor. Hırvat tersanelerinde inşa edilen gemiler, sanayi ihracatının yüzde 10’unu oluşturuyor.
 
Tarım
 
Hırvat ekonomisinin yüzde 6’sını oluşturan tarım, tahıl, zeytinyağı, bağcılık gibi ürünlere dayanıyor. Tabii bir de lavanta’ya. Hırvatistan’ın bir lavanta ülkesi olduğunu söylemek gerek
 
Şimdi Hırvatistan, en önemli ticari ortağı olan AB’ye tam üyelik hazırlığı içinde. Üyelik gerçekleşince ekonomik kalkınmanın daha da hızlanacağı ve refah sağlayacağı kesin.

 

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1