New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,

DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında, hep birlikte Belarus’tayız. Türk halkı genellikle Belarus’u “Beyaz Rusya” adıyla biliyor. Ama ülkenin resmi adı “Belarus” olduğu için, aslında bu ismi kullanmak lâzım.

Belarus, coğrafi açıdan Avrupa’nın merkezinde konuşlanmış. Hatta bazı bilim adamları, ölçmüşler, biçmişler ve Avrupa kıtasının tam orta noktasının Belarus’taki Vitebsk kentine denk geldiğine karar vermişler. Bu hesaplar ne kadar doğrudur bilinmez ama, Belarus’un AB ile Rusya Federasyonu arasında ve Baltık Denizi ile Karadeniz arasında tam bir kavşak noktası olduğu kesin.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları da dahil olmak üzere, geçmişte bir çok kanlı savaşa sahne olan Belarus, aslında çok barışçı bir ülke. Yaşadığı savaşların hiç birini o başlatmamış. Ama hepsinin verdiği ağır zararlara katlanmak zorunda kalmış. Bugün artık sadece ekonomik kalkınmasını ve halkının refahını düşünüyor.

Belarus, bir sanayi ülkesi olmanın yanında, Avrupa’nın önemli bir eğitim ve kültür merkezi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca olağanüstü bir doğası var. Başkent Minsk tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir kent. Minsk ve diğer 5 büyük Belarus kenti hakkındaki ilginç bilgileri okuyucularımıza aktarmak istedik. Ayrıca, kırsal kesimdeki muhteşem doğa yapısını ve buralarda yapılan değişik turizm faaliyetlerini iç sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Bu sayının hazırlanmasında bize çok yardımcı olan, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik, Diplomat Atlas’a verdiği mülakatta, Belarus ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin sürekli bir gelişme içinde olduğunu belirtirken, Türk yatırımcılarını, iş adamlarını, keyifli bir tatil geçirmek isteyen turizm sevdalılarını ve kaliteli bir eğitim için de öğrencileri Belarus’a içtenlikle davet etti.

Türkiye’den Belarus’a her gün uçak var ve söylendiğine göre hep dolu oluyormuş. Belki de Büyükelçinin davetine uymanın tam sırasıdır. Fırsatlarla dolu olan bu ülkeyi yakından tanımak, tarihi ve kültürel açıdan yeni bilgiler edinmek, Belarus nehirlerinde rafting yapmak, sevimli lokantalarda av etlerinin tadına bakmak, belki bu arada iş bağlantıları da kurmak… Bütün bunları kim istemez?
 
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1