New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

 
AKTİF TURİZM
DOĞA SPORLARI VE SAĞLIK
 

Belarus, bir güneş-deniz-kum ülkesi değil. Ama turizm açısından çok farklı olanaklar sunuyor. Bu yemyeşil ülkedeki doğal ortamlarda avcılık, rafting ve trekking gibi sportif faaliyetler yapılabiliyor, sağlık turizminden yararlanılabiliyor, veya en küçük kasabasında bile tarihin izlerini taşıyan eserlerin tadına varılabiliyor.

 
Belarus’ta turizm, son zamanlarda hızla gelişen bir sektör. Hükümetin de bu alanda önemli destek ve teşvik programları var. Belarus’taki kentlerin ve kasabaların ziyaretçilere çok ilginç eserler ve kültür faaliyetleri sunmasının yanında, şehir dışına çıkıldığında bambaşka turizm olanakları ortaya çıkıveriyor. Aktif turizm olarak adlandırılan bu faaliyetler, Belarus’ta oldukça popüler.
 
Yeşil Turizm ve Av
 
Örneğin muhteşem manzaralı kırsal kesimde bisikletle dolaşabilir, veya her bölgede sıkça rastlayacağınız akarsularda rafting yapabilirsiniz. Belarus’ta turistik güzergâhlar genellikle milli parklardan ve doğal rezervlerden geçecek biçimde düzenlenmiş. Bu doğal rezervlarden biri olan Belavejskaya Pushcha, ülkenin batısında, Polonya sınırında. Burası, geyik, karaca, yaban domuzu, ren geyiği, kurt, vaşak, kunduz gibi ender bulunan hayvanların, 23 değişik balık türünün, 7 cins sürüngenin, 200 kadar kuş ve 17 kurbağa çeşidinin yaşadığı, ayrıca, nesli tükenmekte olduğu için devlet koruması altına alınan binlerce bizonun yaşadığı bir orman. Doğa yürüyüşleri ve kamp yapmak için son derece ideal. 1932’de ulusal park ilan edilen Belavejskaya Pushcha’nın bir bölümü de Polonya sınırları içinde yer alıyor. Ormanın Polonya bölümü 1977 yılında, Belarus bölümü ise 40 1992’de İnsanlık mirası listesine alınmış. Bitki örtüsü çok zengin (3000 çeşit): 1500 çeşit mantar, 200 çeşit kara yosunu, 250 çeşit liken, su yosunu ve ağaçlar; çam, meşe, kızılağaç, kayın ağacı..
 
Belarus’un en büyük gölü Naroch ise, Minsk’in kuzeyinde. En derin noktası 25 metre olan gölün etrafı çam ormanları ile kaplı. Etrafında yürüyüş yaparken, mücevher gibi iki küçük göl görüyorsunuz: Glublya ve Glubelka. Çok özel çevre özelliklerine sahip olan Belarus, avcılık konusunda macera tutkunlarını çeken bir yer. Ormanlarında, kendi doğal ortamlarında yaşayan vahşi hayvanlar var. Cazibesi, av öncesi hayvanların tutulduğu ve beslendiği belli alanların olmayışı; üstelik çeşitlilik göz kamaştırıcı.
 
Çernobil felaketiyle doğan radyoaktif kirlilik nedeniyle bölgeye giriş yasak olsa da Pinsk Bataklığı’nı anmadan olmaz. Brest’in doğusunda, Pripyat Nehri boyunca uzanıyor. Çok geniş bir sulak alan. Baharda karların erimesi ile genişliği yıl içinde değişiyor, su fazlalığı nehrin taşmasına ve su baskınlarına yol açabiliyor. Doğu kısmında kanallar yoluyla kurutma yaparak tarım arazisi ve otlak açma çalışmaları var. Yoğun orman, küçük göller, dereler ve batak çayırları ile bezeli.
 
İrili ufaklı çok sayıda göle ve akarsuya sahip olan Belarus, su turizmi için ideal bir konumda. Rafting için, hem usta sporculara, hem de yeni başlayanlara çeşitli olanaklar sağlıyor. Bu açıdan en gözde yerlerden biri de Braslav gölleri. Buradaki su yolları genellikle dairesel olduğu için, motor gezintileri açısından da son derece elverişli. Pripyat milli parkının en önemli özelliği ise, kuş gözlemi yapmaya ve kuşların fotoğraflarını çekmeye imkan vermesi. Burada günlerini geçiren meraklılar var.
 
Önce sağlık
 
Günlük hayat hem fizik olarak, hem de zihinsel olarak, insanı zorluyor ve yoruyor. Bu durumda, insanı dinlendiren, forma girmesini sağlayan, kilo verdiren ve hücrelerini tazeleyen sağlık programları önem taşıyor. Belarus’ta bu işlevi gören çok sayıda Sağlık Merkezi var. Hemen hemen hepsi de ülkenin en güzel manzaralı yerlerinde, nehir kıyılarında veya çam ormanları içinde kurulmuş. Bunların bazılarında Spa olanakları da mevcut bulunuyor.
 
Genellikle ailece gidilen bu sağlık merkezlerinde, standart ya da lüks odalarda konaklamak mümkün. Sağlık merkezi çevresinde, bisikletle veya at üstünde gezintiler yapılabiliyor. Hatta otobüslerle düzenlenen turlara katılıp, civardaki kent ve kasabaları ziyaret etmek, kültürel bir zenginlik de getirebilir. Belarus sağlık turizmi açısından lider ülke olma yolunda hızla ilerliyor
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1