New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖZGÜN LEZZETLER DRANİKİ VE KVAS

Belarus mutfak geleneğinin kökeni orta çağa kadar iniyor. O günden bu güne, Belaruslular komşu Ukrayna’dan, Polonya’dan, Rusya’dan, Litvanya’dan ve Yahudilerden bir şeyler alıp kendi mutfaklarına katmışlar. Böylece bugünkü özgün Belarus mufağı ortaya çıkmış.

 
Belarus mutfağı denince ilk akla gelen patates ve mantar oluyor. Geleneksel yemeklerde, bu iki ana unsurun çeşitlemeleri ve kırmızı et oldukça baskın. Belarus’ta bol bulunan mantar çeşitleri genellikle sosla ya da krema ile yeniyor. Patates ise, Belarus’un milli ürünü. Patates ile 300 değişik yemek yapılabildiği söyleniyor.
 
Mönüde neler var?
 
18. yüzyıla kadar, Belarus mutfağında çorba yokmuş. Komşu ülkelerin etkisiyle olsa gerek, çorba Belarus mutfağına sonradan dahil olmuş. Bugün, “Borç” çorbası ve “Kabak çorbası” en popüler olanlardan. Malzemesi bol, doyurucu çorbalar arasında bir de Gribnoy var. Mantar ve arpa ile yapılıyor. Borç, Ukrayna ve Rusya’dan farklı bir biçimde, Belarus usulü ekşi bir sosla servis ediliyor. Ana yemek olarak genellikle kırmızı et tercih ediliyor. Domuz etinden yapılan “Maçanka”, sığırdan yapılan “Zrani” sosisi ve kıymalı bir hamur işi olan “Piroşki” çok rağbette.
 
Ama, Belarus’a has yemeklerin başında ünlü “Draniki” geliyor, yani bir nevi p a t a t e s mücveri. P a t a t e s rendeleniyor, yumurta, tuz, karabiber, un ve süt ekleniyor. İyice karıştırılıyor, yuvarlak parçalar halinde kaşıkla tavaya konup, her iki tarafı tereyağında kızartılıyor. Yanına isteğe göre soğan, mantar ya da ızgara kuşbaşı ekleniyor. Eğer harca süt eklenmemişse, yenirken krema ile servis edilebiliyor. Draniki’nin, sıvı yağda, harca rendelenmiş soğan ve domuz kıyması eklenerek yapılanı da var. Bir başka türünde ise üzerine krema eklenip ayrıca fırına veriliyor, çok kısa bir süre daha pişiriliyor.
 
Minsk usulü pirzola ve bonfile de spesiyalitelerden. Mantarlı soslu domuz pirzolası olan Kotleta pokrestianski, yani “köy pirzolası” herkesin sevdiği bir yemek. Pelmeni ise bir tür etli mantı. Toprak kapta pişiriliyor, yoğurtla servis ediliyor. Genellikle evlerde Pelmeni yapmak için özel mutfak aletleri bulunuyor. Kalduny, patates ve mantarla yapılıyor. Bir çeşit domuz sucuğu olan Ugliarki de çok tüketilen yiyecekler arasında.
 
Belarus’ta, beyaz et taze tüketilirken, son derece lezzetli olan kırmızı et, konserve olarak da rağbet görüyor. Ayrıca, sosis, salam ya da jambon gibi şarküteri ürünleri de çok yaygın. Soğuk ve uzun kışlar, dayanıklı sebze ve bakliyat tüketimini de beraberinde getiriyor. Belarus yiyecekleri yağlı, sos çeşitleri de çok fazla. Ülkede onca göl ve nehir olunca, tatlı su balıklarının da ayrı bir yeri var elbette. Taze balık kadar tuzlu ya da kurutulmuş balık da oldukça yaygın. Çok tüketilen süt ürünleri arasında tereyağı, kaymak, krema, kefir, süzme yoğurt ve peyniri saymak mümkün.
 
İçecekler
 
Belarus’ta en yaygın alkolsüz içecek, çay. Kahve ise yemeklerde tüketiliyor. Bira ve kırmızı şarap tüketimi de oldukça yaygın. Bir de geleneksel Kvas var. Kvas, çavdar ekmeğinin mayalanmasıyla elde edilen ve evlerde de üretilebilen alkolsüz bir içecek. Genellikle soğuk içiliyor. Belarus’ta olduğu gibi, Rusya’da da oldukça popüler. Bütün dünyanın bildiği gibi Votka da her iki ülkede en çok tüketilen alkollü içki. Bu arada, Belarus’un geçen yıl Türkiye’ye Votka ihraç etmeye başladığını da belirtelim. Türkiye’deki Belarus Votkasının markası: Minsk Kristal.
 
Beloverszhskaya ise, içinde 100 çeşit otun bulunduğu, çok özel bir tada sahip Belarus likörü. Ve bir de K o m p o t var. Bizdeki k o m p o s t o gibi, evlerde hazırlanıyor. İçine meyve taneleri konulmuyor ve s e r i n l e t i c i o l a r a k , soğuk içiliyor.
 
A s l ı n d a , dünya mutfaklarından her türlüsünü de bulmak mümkün bu ülkede. En rağbet görenler İtalyan lokantaları ve sayıları oldukça fazla. Ama, yol kenarlarında sıralanan patates, salatalık turşusu ya da çilek satıcıları apayrı bir renk.

 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1