New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

KALİTELİ EĞİTİMLER ÜLKESİ

 
Halkın neredeyse tamamının okuryazar olduğu Belarus’ta, 6 ve 15 yaşları arasındaki 9 yıllık ilköğretim dönemi zorunlu ve tamamen parasız.
 
 
Belarus’ta, herkesin eğitim görme hakkı olduğu varsayılıyor. Çeşitli düzeylerdeki eğitim kurumları da bu çerçeve içinde, yani isteyen herkesin istediği eğitimi görmesine olanak verecek şekilde yapılanmış.
 
Tüm modern ülkelerde olduğu gibi, Belarus’ta da eğitimde “okul öncesi” dönem var. 6 yaşından küçük olan çocuklar eğitimlerine yuvalarda veya anaokullarında başlıyorlar. Bedensel veya zihinsel engelli olan çocuklar için özel ve uzmanlaşmış okulların bulunduğunu da ekleyelim.
 
Çocuklar ilkokula 6 yaşından itibaren gidiyor. Belarus’ta zorunlu ilköğretim süresi 9 yıl. İlköğretim sırasında, çocuklar ilgilerine göre okul dışı bir eğitimden de geçiyorlar. Bu eğitim, kulüplere üye olmak, hobi gruplarına dahil olmak, spora yönelmek gibi çeşitli biçimlerde, okul dışındaki faaliyetlere katılmak şeklinde gerçekleşiyor.
 
İlköğretim sırasında beliren yeteneklerine veya heveslerine göre, öğrenciler, orta öğretimde çeşitli alanlardaki okullara yönelebiliyorlar. Örneğin, öğrencilere, teknik ya da mesleki öğretim veren bir okula gitmek veya bir müzik aleti çalmak gibi sanatsal konularda eğitim görmek imkanı sağlanmış.
 
Yüksek öğrenim
 
Belarus’ta 31 adet devlet üniversitesi, 12 adet de özel üniversite var. Ayrıca devlete ait 6 akademi, 2 enstitü ve 4 de yüksek okul bulunuyor. Belarus, bu eğitim kurumlarıyla, Avrupa’nın en gözde öğrenim merkezlerinden biri olmuş. Dünyanın her yerinden öğrenciler Belarus’a öğrenim görmeye geliyorlar. 2002 yılında yayınlanan “Avrupa Bölgesindeki Yüksek Öğrenim Özelliklerinin Kabulu” hakkındaki kararname ile, Lizbon Sözleşmesine tam taraf olduğu UNESCO ve Avrupa Konseyi tarafından onaylanan Belarus, böylece üniversite diplomalarının denkliği konusunda yaşadığı sorunların ortadan kalktığını düşünüyor. Böylece, önümüzdeki yıllarda Belarus’a gelecek yabancı öğrencilerin sayısında muhtemelen bir artış olacak.
 
Minsk’te, Belarus’un en önemli üniversitelerinden biri olan “Belarus Devlet Üniversitesi” var. 1921 yılında kurulmuş. Halen, 211 profesörün ve 900’ü aşan öğretim görevlisinin ders verdiği üniversitede yaklaşık 14 000 öğrenci eğitim görüyor. Bunların arasında, 30 ayrı ülkeden gelmiş, 200 kadar yabancı öğrenci var. Grodno’daki ünlü “Yanka Kupala Devlet Üniversitesi” ise 1978’de kurulmuş. Akademisyen kadrosu 460, öğrenci sayısı ise 7000 kişi. Belarus’un diğer kentlerinde de bir çok öğrenim kurumu bulunuyor. Örneğin, Gomel’de ünlü “Fransisk Skarina Devlet Üniversitesi”, “Gomel Devlet Teknik Üniversitesi” ve “Gomel Devlet Tıp Üniversitesi” yabancı öğrencilerin de çok rağbet ettiği okullar.
 
2006-2007 ders yılında, 6741 yabancı öğrenci Belarus’ta eğitim görmüş. Bu sayıya, doktora eğitimi gören 130 üniversite mezunu yabancı dahil değil. Üniversite öğrenimi dışında, bir de yabancı dil öğrenmek için Belarus’a gelenler var. Belarus, Rusça öğrenmek için ideal bir ülke olarak biliniyor. AB ülkelerine yakınlığı da ayrı bir avantaj. Türk gençlerinin de Rusça öğrenmek için Belarus’a gidip, süresi 1 ile 6 ay arasında değişen kurslara katıldığı biliniyor. Şahinbay Yurtdışı Eğitim firması gibi bazı kuruluşlar, Belarus’ta eğitim görmek isteyen öğrencilerin programlarını organize etmek konusunda uzmanlaşmışlar. Ankara’daki Belarus Büyükelçiliğinin verdiği bilgilere göre, 2007 yılında Belarus’ta 244 Türk öğrencisi varken, bu sayı 2009 yılında 443’e yükselmiş. Bundan sonra da, her yıl bu sayının en az yüzde 25 artacağı tahmin ediliyor.
 
Neden Belarus’ta eğitim?
 
Yabancılar üniversite eğitimi almak için neden Belarus’u tercih ediyorlar? Hiç şüphesiz, bu sorunun birinci yanıtı, Belarus’ta kaliteli bir üniversite eğitimi alınabildiği için. Gerçekten de, Belarus’ta her dalda güçlü eğitim veren okullar ve çok yetkin akademisyenler var.
 
Fakat, yapılan araştırmalarda, tercihleri etkileyen başka faktörlerin de bulunduğu görülmüş.
 
Örneğin, Belarus’ta günlük yaşamın huzurlu ve sakin olması, ırkçılık veya ülke ayırımcılığı yapılmaması önemli bir unsur olarak ortaya çıkmış. Düzenli bir öğrenim dönemi arayanlar için Belarus ideal bir ülke sayılıyor. Üstelik, Belarus’ta sağlam dostluklar kurulmasının da oldukça kolay olduğu söyleniyor.
 
Belarus’u seçenlerin bir bölümü de, sağlık ya da spor olanakları gibi, sosyal imkanların iyi olması nedeniyle bu ülkeye gelmeyi seçtiklerini ifade etmişler. Bir de ülkenin doğasının zenginliğine dayanamayıp gelenler var. Onlar her fırsatta şehir dışına çıkıp, doğa ile baş başa kalıyorlar.
 
Ama, Avrupa ülkelerinden gelenlerin önemli bir nedeni ekonomiye dayanıyor. Belarus Avrupa’nın tam ortasında olduğu için küçük bir bütçeyle seyahat edebiliyorlar ve sık sık ailelerinin yanına gidip gelebiliyorlar.
 
Seçim nedeni ne olursa olsun, Belarus’un iyi ve örgütlü bir eğitim merkezi olduğu kesin. Öte yandan, Eğitim gelirlerinin gelecekte Belarus bütçesine önemli katkılarda bulunması da arzu edilen bir husus. Ülkedeki 6700 civarındaki yabancı öğrenci, her yıl Belarus’a milyonlarca dolar getiriyor. Ama, Belarus için bu gelirden çok daha önemli bir başka kazanç söz konusu: o da, bu öğrencilerin Belarus eğitim sistemine dünya arenasında kazandırdığı yüksek itibar ve güvenilirlik.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1