New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

FARKLI SPORLAR, FARKLI SPORCULAR

Dünyanın bir çok ülkesinde, spor sevdalılarının kalbi önce futbol için atıyor ama, Belarus’ta durum farklı. Bu ülkede, Buz Hokeyi’nden Eskrim’e, Jimnastik’ten Moto-ball’a kadar, popüler bir çok farklı spor dalı var.

 
Belarus, çeşitli sporların yaygın olarak yapıldığı, ve değişik dallarda dünya çapında sporcuların yetiştiği bir ülke. Örneğin, Jimnastik’e dört kez Olimpiyat şampiyonu olan Olga Korbut’u, altı Olimpiyat madalyası sahibi Vitali Şerbo’yu, ya da, Şampiyon Ahmet Ayık’ın en büyük dostu ve rakibi, üst üste 3 kez Olimpiyat Şampiyonu olmuş ünlü güreşçi Aleksandr Medved’i dünya spor kamuoyu hala unutmuş değil.
 
70 Olimpiyat madalyası
 
Belarus’lu sporcular Olimpiyatlara ilk kez 1952’de, Helsinki Olimpiyat Oyunlarında, SSCB forması ile katılmışlar. 1991’de bağımsızlıklarını ilân ettikten sonra ilk katıldıkları Olimpiyat ise, 1994 Lillehammer Kış Olimpiyatları. Burada sadece 2 gümüş madalya ile yetinmişler. Ama 1996’da, Atlanta’da, 1’i altın olmak üzere tam 15 madalya kazanmışlar. En büyük başarı ise, 2008 Pekin Olimpiyatlarında gelmiş: 4’ü altın, 17 madalya.
 
1994 ile 2008 yılları arasında yapılan 8 Olimpiyatta Belarus’un kazandığı toplam madalya sayısı 70. Bu 70 madalyanın 17’si Atletizm dalında kazanılmış. Daha sonra Jimnastik, Halter ve Güreş geliyor. Kürek dalında 7, Atıcılık’ta 6 madalya kazanmış olan Belaruslu sporcuların başarılı olduğu diğer dallar arasında Kano, Biatlon, Bisiklet gibi değişik disiplinler var.
 
 
Buz Hokeyi
 
Belarus’ta en popüler sporlardan biri de buz hokeyi. 2002 yılındaki 4.lük dışında bir Olimpiyat başarısı olmasa da, Belarus Buz Hokeyi takımı, 2009 dünya sıralamasında 8. sırada bulunuyor. Zaten 2014 Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası da Belarus’ta yapılacak.
 
Belarus’ta tam 2.850 lisanslı buz hokeyi oyuncusu var; bu da nüfusun %0,02’si demek. Lisanslı oyuncuların dışında, sırf keyif aldıkları için Buz Hokeyi yapan amatörlerin sayısı da oldukça fazla. Bunlardan biri de bizzat Başkan Lukaşenko. Fırsat buldukça amatör olarak karşılaşmalarda yer alıyor.
 
En iyi milli oyuncular arasında şu isimler sayılabilir: birçok dünya şampiyonasına katılmış olan Mikhail Grabovski, Vladimir Denisov, Oleg Antonenko, Sergei Kolosov, ünlü oyuncu Andrei Kostitsin ve kardeşi Sergei Kostitsin.. Sergei, 2006 Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonasında en iyi hücumcu, en iyi golcü, en iyi pasör ve en çok ceza alan oyuncu seçilmiş.
 
Moto-ball
 
Türkiye’de hiç bilinmeyen bir spor olan moto-ball, 1920’li yıllardan beri Belarusluların çok sevdiği bir spor dalı. Moto-ball, 250 cc’lik motosikletler üzerinde oynanan bir tür futbol oyunu. Her ekip motosikletli 4 oyuncu ve motosikleti olmayan bir kaleciden oluşuyor. Top yaklaşık 1 kg ağırlığında, çapı da 40 cm. İki hakem gözetimindeki oyun, normal bir futbol sahasında ve aynı tip kalelerle oynanıyor. Oyun süresi, 20’şer dakikalık 4 bölümden oluşuyor. Minsk’teki Motovelo şirketi, 2004 yılına kadar yol motosikletleri yanında, 250 cc’lik moto-ball motosikleti üretimi de yapıyormuş ve bunlar “Minsk” markasıyla satılıyormuş.
 
Moto-ball, Avrupa’da yaygın bir spor. Son 3 yıldır yapılan Avrupa Şampiyonalarında Rusya birinci, Belarus ikinci olmuş. Üçüncülük ise 2007’de Almanya’nın, 2008 ve 2009’da Fransa’nın elde ettiği sonuç.
 
Diğer şampiyonlar
 
Teniste Belarus’u en iyi temsil eden oyuncu Viktorya Azarenka. 2005’de, gençlerde dünya şampiyonu olan Azarenka, hem teklerde, hem de çiftlerde oynayabiliyor. Ters (backhand) vuruşlarda çok güçlü, alana hakimiyeti de mükemmel. 2009’da dünyada ilk 7’ye girmişti. Bir diğer ünlü Belarus’lu tenisçi de Max Mirnyi. 2003 yılından sonra sadece çiftlerde maç yapan Mirnyi, 1.96 boyunda ve mükemmel servisleriyle tanınıyor. 2004’te, Davis Kupasında gösterdiği performanstan sonra Belarus’ta “ulusal kahraman”ilan edilmiş. Aynı zamanda, UNESCO’nun da iyi niyet elçisi.
 
Masa tenisinde Vladimir Samsonov, akla gelen ilk isim. Birçok kez Avrupa şampiyonu olmuş, 3 kez de Dünya masa tenisi kupası galibi. Çinlilerle rekabet edebilen ender Avrupalılardan biri ve en iyi blokör. 1.90 boyuyla Dünya turnuvasının en uzun sporcusu; bu da masaya hakimiyet anlamında büyük avantaj sağlıyor Samsonov’a.
 
Atletizm: Belarus, atma sporlarında, özellikle çekiç ve gülle dalında çok yetkin. Kadınlarda Aksana Miankova, Pekin olimpiyatlarında, 76,34 m’lik bir atışla olimpiyat rekoru kırarak çekiç atma dalında şampiyon olmuş. Ivan Tsikhan ve Vadim Devyatovskiy öne çıkan diğer isimler. Ivan Tsikhan çok başarılı bir çekiç ustası. Dünya atletizm şampiyonalarında altın madalyalara sahip. Devyatovskiy’in ise, dünya ve Avrupa atletizm şampiyonalarından gümüş ve bronz madalyaları var
 
Futbol’da ise ülkenin en popüler takımı,1927’de kurulan FC Dinamo Minsk. 1983’te ilk kez Avrupa kupasına katılmış olan Dinamo Minsk, 6 kez Belarus şampiyonu, 3 kez de kupa galibi olmuş. Takım, bağımsızlık öncesinde, 1982 yılının da SSCB şampiyonu. 1973’te Borisov şehrinde kurulan BATE Borisov takımı da 1999’da ilk kez Avrupa kupasına, 2008’de ilk kez şampiyonlar ligine katılmış. BATE, 6 kez Belarus şampiyonu, 1 kez de kupa galibi.
 
İlk resmi maçını 1992’de Litvanya ile yapan Belarus milli takımının önemli oyuncuları arasında Hleb, Gurenko, Kutuzov ve Romaşenko gibi uluslararası şöhretler bulunuyor.
 
Minsk Dinamo stadı, başkentin en büyük stadı. Çok yönlü kullanıma müsait ama en çok futbol maçları için kullanılıyor. Belarus’ta tam 243 tane stadyum var. 250 adet de yüzme havuzu. Ülke çapında 5140 spor salonu, 46 atletizm tesisi ve 20 adet de buz pisti bulunuyor. Şampiyonlar da işte buralardan çıkıyor.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1