New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

BÜYÜKELÇİ VALERY KOLESNİK’DEN SICAK BİR DAVET

 

Uluslararası işbirliği, bakanlık düzeyinde ziyaretler, ikili ticaret, telekomünikasyon yatırımları, inşaat projeleri, kardeş şehirler vs… Tüm bunlar Belarus ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştiriyor. Diplomat Atlas’a verdiği röportajda, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik politika, ticaret, iş yaşamı, turizm, ulaşım, bilim, eğitim ve kültür alanında yeni gelişmeleri sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

 

 
DİPLOMAT ATLAS: Belarus’un en önemli iki komşusu olan Rusya ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
VALERY KOLESNIK: Dış politikamızın temelleri diyalog, eşitliğe dayalı ortaklık ve ayrım yapmama ilkelerine dayanıyor. Belarus, AB ve Rusya ile dengeli ilişkiler kurmak istiyor. Bu ülkeler, ticaret hacmimizin ¾’ünü karşılıyor. Rusya Federasyonu ile uzun bir ortak geçmişimiz var. Rusya, aynı zamanda stratejik ortağımız. Belarus’taki pek çok ailenin Rusya’da ve bir diğer önemli komşumuz ve ortağımız olan Ukrayna’da akrabaları var. Okullarımızda hem Rusça hem de Belarusça öğreniyoruz. Belarus ve Rusya vatandaşları sınırdan serbestçe geçebiliyorlar. Diğer taraftan, Avrupa Birliği, 1.200 kilometreden fazla ortak sınır paylaştığımız çok önemli bir komşumuz. AB, en önemli teknik destek sağlayıcımız ve ekonomimiz için başta gelen yatırım ve yenilik kaynağı. Kendini hızla yenileyen ve büyüyen bir ekonomi olarak Belarus ise, hem Rusya hem de AB yatırım ve iş çevreleri için giderek daha çok önem kazanan bir sıçrama tahtası.
 
DİPLOMAT ATLAS: Belarus’un Avrupa’da stratejik bir role sahip olduğu açık. Peki, Belarus’un dış ilişkilerinde Türkiye’nin konumu nedir?
 
VALERY KOLESNIK: Öncelikle Türkiye’nin çok güzel ve ilginç bir ülke olduğunu söylemek istiyorum. İkili ilişkiler istikrarlı ve olumlu bir siyasi diyalog temelinde gelişiyor. Türkiye, 1991 yılında Belarus Cumhuriyetini bağımsız bir devlet olarak tanıyan ilk ülkelerden biri. Diplomatik ilişkiler 1992 yılında kuruldu ve o zamandan bu yana bir güven ve karşılıklı anlayış ortamı geliştirildi. Son yıllarda üst düzey ziyaretlerde de artış yaşanıyor. Belarus Dış İşleri Bakanı Sergei Martynov’un Ankara ziyareti, Sağlık Bakanınız Recep Akdağ’ın Minsk’e gelişi, Belarus-Türkiye parlamentolar arası dostluk grubunun yoğun çalışmaları ve dış ticaretten sorumlu başbakan yardımcıları düzeyinde ziyaretler bunlardan bazıları… Belarus, Türkiye’nin 2009-2010 dönemi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adaylığını destekledi. 2009 yılının Nisan ayında da Belarus, Türk-İspanyol “Medeniyetler İttifakı” projesine katıldı. Her iki ülke de barış ortamını güçlendirmeye yönelik girişimleri destekledikçe uluslararası işbirliğimiz daha da etkili olacaktır.
 
DİPLOMAT ATLAS: Karşılıklı ticaret ve yatırım oranlarımız ne durumda?
 
VALERY KOLESNIK: Türkiye, Belarus’un ticari ortakları içerisinde 17. sırada bulunuyor. Türkiye’nin orta vadede ilk on içerisine girmesini bekliyoruz. 2008 yılında ikili ticaret hacmi 332 milyon dolara ulaştı. 2009 yılında ise, küresel ekonomik krize rağmen bu oranın % 75’inden fazlasını korumayı başardık. Türk şirketlerinin Belarus’ta başarılı girişimleri var. Geçtiğimiz yıl Turkcell, Life markasıyla Belarus’a 3. kuşak GSM hizmetlerini getiren ilk şirket oldu. Princess Oteller Grubu tarafından şehir merkezinde kurulan beş yıldızlı Crowne Plaza Minsk oteli de başkentimizin mimarisinin bir parçası olmuş durumda… EMSAŞ İnşaat ve Turizm, ERİŞ Uluslararası Ticaret ve İnşaat, ÖZALTIN Holding ve KAYI Holding gibi önemli Türk inşaat firmaları ülkemizde evler, altyapı hizmetleri, enerji ve spor tesisleri inşa ediyorlar. Belarus’un Uluslararası Buz Hokeyi Şampiyonasına ev sahipliği yapacağı 2014 yılına kadar tamamlanacak pek çok proje var. Belarus’un Türkiye’deki faaliyetleri de giderek artıyor. 2008 yılında devlet tarafından işletilen petrokimya şirketi Belneftekhim İstanbul’da bir şube açtı.
 
DİPLOMAT ATLAS: Belarus’u yatırımcılar için çekici kılan unsurlar nelerdir?
 
VALERY KOLESNIK: Son beş yıl içerisinde yatırım ortamının liberalleşmesi konusunda önemli yol kat ettik. Doğrudan dış yatırımı ülkeye çekme konusunda BM Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) raporu Belarus’u Merkezi ve Doğu Avrupa’da ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içerisinde 5. sırada gösteriyor. Ülkemizin kapıları yatırımcılara ardına kadar açık. Belarus’ta iş yapabilmek için sadece 2 gün ve 3 resmi belge yeterli. Bunun yanı sıra, Belarus Sovyetler Birliği’nin montaj fabrikasıydı. Bu nedenle, makine, otomotiv, metal, petrokimya ve eğitimli işgücü konusunda büyük deneyimimiz var. Ayrıca, kavşak noktasında olan bir ülkeyiz. Malları ülkemiz üzerinden karayolu ya da demir yoluyla istediğiniz yöne, Rusya’ya ya da Avrupa Birliği’ne, kolayca geçirebilirsiniz. Rusya ve Kazakistan ile tamamlanmak üzere olan gümrük birliği anlaşmamız da yabancı ortaklarımız için yeni bir fırsat sunuyor: Belarus’ta yatırım yapan Türk işadamları, bu şekilde, 170 milyon nüfuslu bir pazara erişim sağlayacak.
 
DİPLOMAT ATLAS: Belarus ve Türkiye halkı birbirine ne kadar yakın? Halkların yakınlaşması konusunda neler yapıyorsunuz?
 
VALERY KOLESNIK: Türkiye Belarus halkı için giderek daha fazla önem kazanan bir turizm destinasyonu. 2008 yılında yaklaşık 150.000 Belarus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti. Pek çok vatandaşımız Türkiye’yi güneşli sahilleri ve kültürel zenginlikleriyle tanıyor. Belarus halkının Türkiye’ye olan ilgisi arttıkça, giderek daha fazla Belaruslu öğrenci Türkçe öğreniyor. Ayrıca, ülkelerimiz vatandaşları arasında evlilikler de her yıl artış gösteriyor. Turizm ve yatırım amaçlı olarak Belarus’a gelen Türk vatandaşlarının artmasından büyük memnuniyet duyuyorum. İstanbul’dan Minsk’e her gün uçuş var ve hangi mevsim olursa olsun uçak dolu oluyor. Geniş ölçekli kültürel etkinlikler düzenl e y e r e k , ö ğ r e n c i d e ğ i ş imleri ve bil i m s e l işbirliği yaparak dost olan ülkelerimizi daha da yakınlaştırmak istiyoruz. Belarus Devlet Halk Dansları Topluluğu, İstanbul’un ünlü kültür merkezlerinden birinde bir gösteri sundu ve büyük övgü aldı. Bu gösterinin İstanbul Avrupa Kültür Başkenti 2010’un açılış gecesinde gerçekleştirilmesinin sembolik olarak önemi büyüktü.
 
DIPLOMAT ATLAS: Belarus - Türkiye ilişkileri ile ilgili başka neler söylemek istersiniz?
 
VALERY KOLESNIK: Belarus Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğini karşılıklı saygı ve ortaklık temelinde geliştirmek istiyor. Siyasi diyaloğumuzu geliştirmek, eşit düzeydeki devlet kurumları arasında etkileşimi derinleştirmek, uluslararası düzeyde işbirliğini sürdürmek ve birbirimizi desteklemek arzusundayız. Kardeş şehirler olan Minsk ve Ankara örneğinden yola çıkarak Belarus ve Türkiye’de şehirler ve bölgeler arasındaki doğrudan ortaklık ilişkilerini geliştirmeye de devam edeceğiz. Şu anda birkaç tane kardeş şehir projesi var. Daha fazlasına da sıcak bakıyoruz. Bölgesel işbirliğinin bir örneği olarak Li t va n y a , Belarus ve R u s y a , Baltık Den i z i ’ n d e n Karadeniz’e ve Türkiye’ye uzanan bir demiryolu bağlantısı oluşturan Viking Projesi üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye ile bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Bu projeyi, Orta Asya’ya ulaşan İpek Yolu projesi ile birleştirmeyi umuyoruz.
 
DIPLOMAT ATLAS: Son olarak okuyucularımızla neler paylaşmak istersiniz?
 
VALERY KOLESNIK: Belarus, konuksever, eğitimli ve çalışkan insanlarıyla, çeşitlilik sunan eşsiz doğasıyla ve zengin kültürel mirasıyla Avrupa’nın merkezinde bulunan açık ve barışsever bir ülke. Tüm Türk halkını ülkemizde misafir olmaya, yatırımcıları Belarus iş çevreleriyle karşılıklı olarak bağlarını güçlendirmeye, bilim adamlarını Belaruslu meslektaşlarıyla yeni ortak projeler üretmeye ve birlikte yeni buluşlar yapmaya, öğrencileri Minsk, Grodro ve Baranovichi gibi şehirlerdeki üniversitelerimizde kaliteli Avrupa eğitimi almaya, kültür emekçilerini Belarus halk sanatları ile tanışmaya ve sanatımızdan ilham almaya, turistleri de ülkemizin kültürünü yakından tanıyarak doğal güzellikleriyle büyülenmeye davet ediyorum.
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1