New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÇERNOBİL VURGUNU GOMEL

 

Belarus’un ikinci büyük şehri olan Gomel, Ukrayna ve Rusya sınırlarının yakınında bulunuyor. Bu coğrafi yakınlık nedeniyle, 1986 yılında meydana gelen Çernobil felaketinden en çok etkilenen şehirlerden biri olmuş.

 

 

Gomel, Belarus’un güney-doğusunda yer alan 500 000 nüfuslu bir şehir. İçinden Soj nehri geçiyor. Soj nehrinde seyrüsefer yapılabiliyor. Kentin Belarus dilindeki adı “Homiyel”. Ülkenin en eski kentlerinden olan Gomel’in ne zamandan beri var olduğu tam olarak bilinmese de, 12. yüzyılda Chernigov Prensliği’ne ait olduğu biliniyor. Daha sonra, Belarus’un bazı diğer şehirleri gibi, Tatarların ve Altınordu devletinin istilasına uğramış. Bu yüzden Litvanya Büyük Dükalığından yardım istemiş ve Litvanya tarafından ilhak edilmiş. Belarus’un doğusu 1772’de Ruslara geçince, Çariçe II.Katerina, bu toprakları, pek kıymet verdiği Ukrayna guvernörü Piotr Alexandrovitch Rumyantsev-Paskevic’e bağışlamış. Rumyantsev, Gomel’e yerleşmiş ve devasa bir parkla çevrili bir saray ile katedral yaptırmış. Eşi Irina da bir hastane, öksüzler yurdu ve yoksul çocuklar için müzik okulu inşa ettirerek kocasının ününe ün katmış. Rumyantsev Sarayı, bugün “St. Peter ve Paul Katedrali” ile birlikte, Gomel’deki en önemli iki yapıdan biri.
 
Eğitim merkezi
 
Bir zamanlar nehrin bir kıyısında Gomel, diğer kıyısında Bielitsa şehirleri varmış. 1854’te Bielitsa, Gomel’e bağlanmış ve bugün artık sadece kentin mahallelerinden birini oluşturuyor.
 
Gomel, kentteki saygın üniversiteleri ve diğer öğrenim kurumları ile öğrenciler için ciddi bir cazibe merkezi. Gomel’de, Devlet Üniversitesinin yanında, Belarus Demiryolu Mühendislik Enstitüsü, Devlet Politeknik Akademisi ve Devlet Tıp Enstitüsü gibi uluslararası düzeyde isim yapmış eğitim kurumları bulunuyor ve bunlarda ABD’den Çin’e, Rusya’dan AB ülkelerine kadar her ülkeden öğrenciler eğitim görüyor. Tabii ki, aralarında Türk öğrenciler de var.
 
Böylece Gomel bir eğitim merkezine dönüşmüş bulunuyor ama, aslında kentin ekonomisi endüstriye dayanıyor. Özellikle, gıda sanayii, tarım aletleri üretimi ve kimya sanayii alanlarında güçlü tesisler var. Zaten, Gomel, Belarus’un sanayi merkezi sayılıyor. Tabii, kentin çevresinde konuşlanan ve ekonomiye önemli katkılarda bulunan çiftlikleri, mandraları ve ayrıca nehir taşımacılığının getirilerini de gözden kaçırmamak gerekiyor.
 
Bölgenin yeraltı zenginlikleri, potasyumlu tuz yataklarından, demir, boksit ve çeşitli metallerden ibaret. Gomel, ülkedeki petrol ve gaz dağıtımında da önemli bir merkez. Hayvan yetiştiriciliği Gomel’in tarım gelirlerinin ana kalemlerinden. Ayrıca patates, şeker kamışı, keten, sebze ve tahıl öncelikli olarak yetiştirilen ürünler.
 
Gomel, Rus ve Belarus şehirleri arasında hizmet veren ve 1968’den beri kullanılan bir havaalanına sahip. Ayrıca, özellikle Kiev-Minsk hattı üzerinde önemli bir demiryolu kavşak noktası. Şehir içindeki ulaşım ise otobüslerle ve tramvaylarla yapılıyor. Kentte çok sayıda spor merkezi yanında, tiyatrolar, orkestralar ve sanat galerileri var.
 
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1