New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

TARİHİ DEĞERİ YÜKSEK BİR KENT GRODNO
 

Nüfus açısından Belarus’un beşinci büyük kenti olan Grodno, sahip olduğu 400’ü aşkın tarihi yapı ile, kültür mirası açısından ülkede ilk sırada yer alıyor.

 

 

Ülkenin kuzey batısında, yer alan Grodno, Belarus’un en eski şehirlerinden biri. Belarusluların “Hrodna” diye adlandırdıkları kent, Neman nehri kıyılarında, 11. yüzyılda kurulmuş. Polonya’ya sadece 15 km uzaklıkta olan Grodno’nun, il olarak Litvanya ile de sınırı var.
 
Tarihin izleri Grodno, birkaç katlı evleri ve daracık sokakları ile Belarus’un modern şehirlerinden çok farklı. Tarihi ve kültürel dokusunu iyi koruyabilmiş. Örneğin 12. yüzyılda inşa edilmiş olan St. Boris ve Gleb Ortodoks Kilisesi hala ayakta duruyor. Belarus’ta “Kolozha” olarak da anılan bu kilise, ülkede o yıllardan kalan tek yapı ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi bekliyor.
 
12. yüzyıldan bugüne kadar hemen hemen her döneme ait eserlerin bir arada bulunduğu Grodno’da, şehrin tarihi merkezi sit alanı ilan edilmiş. Bu bölgede 400’ü aşkın tarihi önem taşıyan yapı var. Şehrin içinden geçen Neman nehrinin sağ yakasında iki şato var. Bunlardan 14.yüzyılda Litvanya Büyük Dükü Vytautas tarafından yaptırılmış olan “Eski Şato”, daha sonra 16.yüzyılda tamamen yenilenmiş. 18. yüzyılda inşa edilen “Yeni Şato” ise, Polonya Krallarının yazlık rezidansı olarak hizmet görmüş.
 
Grodno, Polonya kültürünün de izlerini taşıyan bir kent. Şehirde Polonya kökenli çok sayıda insan yaşıyor. Ayrıca, Katolik Hristiyanların da yoğunlukta olduğu Grodno’da en dikkat çekici yapılardan biri de, St. François-Xavier katedrali. Sovyet Meydanındaki bu görkemli barok katedralin yüksekliği 50 metre. İnşaatı 1678’de başlamış, 27 yıl sonra bitmiş. Freskler ise 1752’de yapılmış. Grodno Katolik Piskoposluğuna ait olan bu katedral, Polonya krallığının ve Doğu Avrupa’nın en zengin kilisesiymiş. Aslında bir külliye olarak yapılan katedralde, seminer binası, okul, sağlık merkezi, eczane ve idari binalar var. Neredeyse şehrin bir mahallesini kaplıyor. 1960-1988 arasında müzeye dönüştürülmüş. 1988’den sonra, yine ibadet yeri olmuş.
 
Acı ve İnsanlık Utancı Tarihinde çok kez işgal edilmiş, bazen Litvanya’nın, bazen Polonya’nın, bazen de Rusya’nın parçası olmuş olan Grodno en acı günlerini İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşamış. Savaş öncesinde nüfusu 50 000 olan kent sakinlerinin yüzde 42’si yahudiymiş. Şehir, 1941’de Almanların eline geçmiş ve ardından Yahudilerin transfer edildiği iki getto kurulmuş. 1 no’lu gettoda, yarım km2’lik bir alana 15 bin yahudi yığılmış. Daha geniş bir alana sahip, ama daha az donanımlı olan 2 no’lu gettoda ise 10 bin kişi toplanmış. İlki “üretici” işçiler, ikincisi de “işe yaramayanlar” içinmiş. Sonra Auschwitz ve Treblinka gibi ölüm kamplarına nakil için demiryolu hattı boyunca geçici kamplar oluşturulmuş ve gettolar boşaltılmaya başlanmış. Bu kamplardan, Grodno’ya 5 km uzaklıktaki Kielbasin, yahudiler için bir transit kampı olarak kullanılmış. Öldürülme ve işkencelerin yanında, korkunç yaşam koşulları nedeniyle de her gün ortalama 70 kişi, açlık ve sağlık sorunları sonucu hayatını kaybediyormuş. Sonuçta, Haziran 1944’te Kızılordu Grodno’ya girdiğinde, saklandıkları yerlerden sadece 40-50 kişi sağ çıkmış. Ve bunların sadece 5’i eski Grodno sakiniymiş.
 
Günlük yaşam
 
Grodno hem karayolu, hem de demiryolu ulaşımında tam bir kavşak noktası. Ayrıca, kente hayat veren Neman nehri üzerinde nehir taşımacılığı yapılıyor. Grodno bu açıdan bir de nehir limanı olma özelliği taşıyor.
 
Kentin çok zengin bir kültür altyapısı var. 325 000 nüfuslu kentte, bir “Drama Tiyatrosu” ve bir de “Kukla Tiyatrosu” bulunuyor. “Tarih ve Arkeoloji Müzesi” ile “Dinler tarihi Müzesi” diğer cazibe merkezleri. Ünlü Belaruslu şair Maksim Bagdanovic’in evi ile Polonyalı yazar Eliza Ozheshko’nun evi de müzeye dönüştürülmüş. Kentte eğitim veren Devlet Üniversitesinin yanında, 7 de Enstitü bulunuyor. Ayrıca 2 tane de resim galerisi var. Grodno’lular bu zengin kültür ortamı içinde yaşamlarını sürdürüyorlar.
 

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1