New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 
Balkan yarımadasının tam kalbinde yer alan Bosna-Hersek, Türkiye ile çok yakın bağları olan bir ülke. Ataları Bosna-Hersek’ten Türkiye’ye göç etmiş milyonlarca yurttaşımız var. Bir yandan bu yurttaşlarımızın Bosna-Hersek’te kalan akrabaları, bir yandan da, köprüler, camiler, türküler, el sanatları ve yemek alışkanlıkları gibi geride bıraktıkları kültür izleri, iki ülke arasında güçlü ve güvenli ilişkiler sürdürülmesini sağlayan en büyük faktör. DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında, Bosna-Hersek’i ziyaret edeceğiz ve bu ülkede biraz da kendimizi bulacağız.
 
Bosna-Hersek, 1992 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından kendisini 3 yıl sürecek olan iç çatışmaların içinde bulmuştu. Bu savaş dönemi ülkeye her açıdan çok zarar verdi, büyük yıkıma neden oldu. Ama, ülkede sükûnet ve istikrar sağlandıktan sonra, Bosna-Hersek büyük bir gayret içine girdi ve bir yandan savaşın yaralarını sarma, bir yandan da refah seviyesini yükseltme çabalarını başlattı. Bu yönde dış dünyanın da desteğini sağlayan Bosna-Hersek’in bugün geldiği noktaya bakıldığında çok başarılı olduğu söylenebilir. İç sayfalarımızda da okunabileceği gibi, Bosna-Hersek’i oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar istikrarlı bir uyum içinde ülkelerinin kalkınması için çaba gösteriyorlar.
 
Bosna-Hersek hem kültür birikimi açısından, hem de doğal güzellikler açısından çok zengin bir ülke. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan mimari eserler ülkenin tarihi miras birikimi içinde önemli bir yere sahip. Sadece bu olgu bile Türklerin Bosna-Hersek’e özel bir ilgi göstermeleri ve bu ülkeye turistik ziyaretler planlamaları için yeterli bir neden. Ayrıca, Bosna-Hersek’in doğal ortamında rafting, yamaç paraşütü ya da trekking gibi maceralara atılmak ayrı bir keyif.
 
Tabii Bosna-Hersek kentlerinin çekiciliğini de unutmamak lâzım. Saraybosna, Banya Luka, Mostar ve diğer bir çok şirin kenti anlatan yazıları iç sayfalarımızda okuyup fikir edinmek mümkün.
 
Bu sayının hazırlanmasında bizimle işbirliği yapan, Bosna-Hersek’in Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, Diplomat Atlas’a verdiği mülakatta, ülkesi ile Türkiye arasındaki yakınlığa rağmen, ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen seviyeye ulaşmış olmadığını belirtti. Oysa Bosna-Hersek yatırımcılara önemli olanaklar sağlıyor. Yani, Marmara Grubu Vakfı başkanı Akkan Suver’in de dediği gibi, Bosna-Hersek tam bir fırsatlar ülkesi. Girişimcilerin dikkatini çekebilirsek, ne mutlu bize.
 
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1